Nakon što je u kolovozu 2022. pronašao beživotno tijelo svog oca 18-godišnji maturant zagrebačke gimnazije nije mogao spavati, nije mogao gotovo ništa jesti, imao je crne misli. Zbog traume koju je proživio i njenih posljedica odlučio je potražiti pomoć. Svoju priču odlučio je ispričati kako bi potaknuo vršnjake da potraže psihološku pomoć kad vide da se ne mogu nositi sami sa životnim tragedijama. "Bio sam bezvoljan, šutljiv i u jako lošem stanju. Policija nam je nakon tog događaja savjetovala da cijela obitelj potraži psihološku pomoć. Javili smo se odmah potkraj kolovoza u Centar za zdravlje mladih Zagreb. Već sam u rujnu dobio termin", govori mladić za 24 sata.
Vjeruje kako mu je ta odluka bila jedna od najboljih u životu. "Mnogi mladi se nose s velikim pritiscima u školi, osjećajem neprihvaćenosti, nose se s raznim oblicima nasilja, proživjeli su potres, pandemiju. Dosta toga smo se morali odreći kao mladi. Sad se ne može ni TV upaliti bez da se ne prikazuju prizori rata u Ukrajini. Mladi to sve dosta potiskuju, dosta mojih vršnjaka ima probleme koji ih muče, a velika većina još ne traži pomoć", kazao je maturant. Prepričao je i vlastito iskustvo s traženjem pomoći. "Sestra, brat i ja smo došli u Centar za zdravlje mladih. Tamo nas je dočekala Marija na recepciji i potom je svatko od nas dobio svog psihologa. Ja sam došao kod psihologinje koja mi je jako pomogla, često dobivam termine, jako se trude u Centru oko nas. Sad sam pod manjim stresom, olakšali su mi i u školi, zadovoljan sam pruženom pomoći. Počeo sam spavati, jesti, dosta mi je bolje", priča mladić.
"Ne znam čemu ustručavanje od traženja pomoći, ali mladi se ustručavaju jer misle da je traženje psihološke pomoći sramota. No, to nije sramota. Trebalo bi ih više educirati i objasniti im da je traženje pomoći zrela i pametna odluka. Po meni je bolje spriječiti nego liječiti", zaključio je. U Centru za zdravlje mladih pomoć pružaju bez uputnice i besplatno. Međutim, jedini je svoje vrste u državi, a stoga im je raspored izrazito gust. Time više što Hrvatska bilježi velik porast poteškoća s mentalnim zdravljem i potrebe za hospitalizacijom zbog najtežih psihičkih poremećaja (koje su porasle za 30 posto u odnosu na 2022.), ističu iz Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež.
Hitna ambulanta Psihijatrijske bolnice za djecu i mladež radi od 0 do 24 te se po postavljenoj medicinskoj indikaciji primaju djeca na bolnički odjel kapaciteta 37 kreveta. "Svi odjeli Bolnice kontinuirano rade punim kapacitetom, a svi djelatnici ulažu maksimalan trud kako bi se djeci pružila najbolja moguća skrb i liječenje", kažu iz bolnice.
VIDEO: Prije pet godina glumica je izbačena iz stana, a stvari su joj bacili na ulicu: Razboljela sam se