Poštenje je za birače najvažnija osobina političara

Može i manje stručan, samo da ne krade

obz-l1.jpg
import
29.09.2006.
u 14:36

Stotine afera koje su se tijekom godina vezivale za najviše državne dužnosnike i sumorna privatizacija, koja je uništila mnoštvo tvrtki i u kojoj je nestalo oko 300.000 radnih mjesta, te izostanak ozbiljnih sankcija za tranzicijsko bezakonje, s čijim se posljedicama Hrvatska još nosi, dovele su do toga da prosječan čovjek na politiku, koja sama po sebi nije nepoštena djelatnost, gleda s prezirom.

Poželjne osobine
Dok su Hrvati nekad stavljali stručnost na vrh ljestvice osobina koje su poželjne za modernog političara, priželjkujući u izvršnoj vlasti obrazovane, energične profesionalce, u svjetlu aktualnih rasprava o korupciji i političkog sukoba, koji je zbog međusobnih optužaba izbio između SDP-a i HDZ-a, prosječnom je građaninu prioritetna osobina koju želi vidjeti kod političara poštenje. Važna im je, dakako, i stručnost kao osobina koja jamči efikasnost u vođenju države, ali upola manje od poštenja i časti. Može biti i manje stručan, ali samo neka ne krade, zaključak je naše ankete.
To je logično. Imali smo dugu tradiciju nepoštenja u politici, još iz doba komunizma kad su se različite nepodopštine radile zbog tzv. viših interesa.

Prijevara bez posljedica
Političari su varali javnost i nisu za to odgovarali. Sigurno je da trenutačne rasprave o korupcijskim aferama senzibiliziraju javnost, a poštenje je zasigurno važna osobina koja može utjecati na nečiji izborni rezultat kaže politički analitičar Ivan Rimac.
Čast i poštenje pojmovi su koje svatko razumije bez obzira na podrijetlo, imovno stanje, obrazovanje, na to živi li na selu ili u gradu. U političkoj se borbi isplati govoriti o protivnikovu nepoštenju. Biračima to ne treba puno objašnjavati, dovoljno je da je priča logična, da ima sočnih detalja, da se u njoj zavrte pozamašne svote...

Dok se, kao u slučaju aktualnih afera, poput Brodosplita, čeka da državna tijela istraže što se i kako dogodilo te tko je kriv, politički su protivnici izloženi svakodnevnim kritikama, prozivanjima i optužbama. U političkoj areni ne vrijedi pravilo da je svatko nevin dok mu se krivnja ne dokaže. To jest okrutno jer na kraju se uistinu i može utvrditi da je netko tko je sustavno javno prozivan nevin, ali to je politika.
Oporbene stranke uvijek vrebaju situacije u kojima mogu oslabiti protivnika. Oni koji su na vlasti, pak, izloženiji su jer je u njihovim rukama moć kaže Rimac.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije