Najveća fotografija na ovoj stranici dobitnica je nagrade 2019 Wildlife Photographer of the Year LUMIX People’s Choice. Prizor gdje se dva miša bore za komadić hrane koji je odbacio neki od putnika londonskog metroa odabran je između 48.000 drugih fotografija predloženih za godišnju nagradu Natural History Museuma koja se dodjeljuje za originalnu fotografiju iz divljine.
Autor fotografije je Sam Rowley. Zaključio je da miševe koji nastanjuju londonsku podzemnu najbolje može snimiti ako leži na nekom skrovitom mjestu i čeka da se oni pojave. Tako je i bilo pa je intrigantan prizor dvaju mišića postao najboljom fotografijom divljih životinja. Nekoliko je tjedana Rowley, fotograf iz Bristola, obilazio nekoliko postaja metroa svake večeri dok nije ulovio “Station squabble”, kako je nazvao svoju fotografiju.
– Tako mi je drago da sam osvojio nagradu. Bio mi je životni san da pobijedim u ovom natjecanju baš na ovakav način, s fotografijom koja bi svima bila prepoznatljiva, s prizorom koji je zapravo svatko već vidio. Nadam se da pokazuje ljudima neočekivanu dramu koja se odvija u svima poznatom okruženju i gradu u kojem sam odrastao – rekao je Rowley.
Na natječaju je glasalo 28.000 ljudi za neku od 25 fotografija koje je odabrao žiri. Iako većina fotografija prikazuje životinje u sasvim prirodnim situacijama, ima i onih koje su zapravo suprotnost tome. Tako fotografija orangutana u boksačkim rukavicama nekome može biti izrazito simpatična, no radi se o izrabljivanju tih životinja u bankoškom Safari Worldu gdje se orangutane navodi na međusobno boksanje, plesanje ili udaranje bubnjeva. Na nekima su snimljeni brutalni prizori, kao na onoj snimljenoj u brazilskom Pantanalu gdje dva jaguara, majka i mladunče, iz vode izvlače anakondu.