Kako su skeptici i očekivali, od cijele buke oko revizije pretvorbe i privatizacije započete 2001. godine na kraju nije bilo gotovo - ništa. Državna revizija pregledala je čak 1556 bivših društvenih poduzeća i posumnjala da je u 178 slučajeva bilo kaznenih djela. To je završilo sa 6 osuđujućih presuda, uz ukupno, i po prije pokrenutim postupcima, 9 osuđenih osoba.
Sporan Vrhovni sud
Glavni državni odvjetnik Mladen Bajić najavio je da neće biti novog produljenja zakonskih rokova za prijave, no da to neće biti zbog dosadašnjih rezultata. Kad smo kod Bajićeva zamjenika Radovana Šanteka, koji je prikupljao podatke, pokušali doznati o kojim je osuđenicima riječ, ispostavilo se da nema popisa slučajeva i imena. Zašto sve tako neslavno završava? Državno odvjetništvo nabraja niz razloga, od zakasnjelih prijava, složenosti do - nedostatka kvalitetnih financijskih vještaka.
Bajićevi suradnici spominju i neke primjere gdje je sve zaustavljeno odlukama Vrhovnog suda, poput istrage o pretvorbi "Slobodne Dalmacije" koja je sudskom odlukom zaustavljena i gdje je Državno odvjetništvo podnijelo i zahtjev za zaštitu zakonitosti. Tu su i već zaboravljeni menadžerski krediti, za koje je Vrhovni sud 1996. godine rekao da tu nema stjecanja protupravne dobiti. Podsjeća se i na jedan od postupaka protiv Miroslava Kutle, koji je oslobođen, iako je nedvojbeno stekao protupravnu korist, zbog, tvrde u Državnom odvjetništvu, redakcijske pogreške u zakonu!
Manjkavi propisi
Na manjkave propise o pretvorbi i privatizaciji, koji nisu propisivali ni kazne, upozoravaju tužitelji, izvukli su se mnogi koji su se koristili načelom: dopušteno je sve što nije zabranjeno. Tužitelji napominju i da su kao zakonski zastupnici države bili ograničeni u postupanju protiv nezakonitosti u privatizaciji, zbog - specifičnog statusa Hrvatskog fonda za privatizaciju.