Višegodišnja upozorenja da su u Hrvatskoj deficitarna tehnička i zanimanja iz područja elektrotehnike, sudeći prema prijavama ovogodišnjih maturanata na fakultete, dala su rezultate.
Presudne plaće
Najtraženiji studiji, prema listi prioriteta prijavljenih maturanata, ove su godine elektrotehnika i informacijska tehnologija i računarstvo, medicina, poslovna ekonomija, kineziologija... Prije samo nekoliko godina u vrhu zanimanja maturanata bili su studiji psihologije, politologije, novinarstva, prava, građevinarstva, sociologije, studij razredne nastave, predškolski odgoj te niz nastavničkih studija na filozofskim fakultetima, a prazna mjesta, primjerice, ostajala su na danas pretrpanoj medicini. Interes za građevinu pao je s početkom krize, koja je najprije pogodila građevinski sektor. Težak studij, dugo čekanje na posao i mala plaća demotivirale su mnoge i bile dovoljne da se građevina utopi u prosječno zanimljivim studijima. Među najnezanimljivijima ove godine nalazi se dvopredmetni studij sociologije na Hrvatskim studijima, latinski jezik u kombinaciji s hrvatskim jezikom i književnošću i talijanskim jezikom i književnošću na Sveučilištu u Puli, koje nijedan student nije stavio na prvo mjesto svoje liste prioriteta, na kojoj može biti ukupno deset studijskih programa.
Takvih studija ima još. Oslabio je interes i za nastavničke studije, kao i učiteljski fakultet, po mišljenju mnogih, zbog podcijenjenosti i potplaćenosti tih profesija. Prema mišljenju ravnateljice Agencije za visoko obrazovanje prof. dr. Jasmine Havranek, ulazak Hrvatske u EU i otvaranje tržišta rada odrazio se i na izbor fakulteta. – Predugo smo živjeli u svijetu nepraćenja potreba tržišta rada i u svijetu priklanjanja pomodnim fakultetima. Današnji maturanti biraju fakultete s kojima će moći dobiti dobro plaćene poslove u europskim zemljama – kaže prof. Havranek. U Hrvatskoj udruzi poslodavaca pozdravljaju promjenu trenda.
Stjecanje znanja za rad
– Kriza je pokazala svoje. Djecu smo obrazovali za burzu rada, a industrija je prije krize vapila za stručnjacima. Veći interes za tehničke fakultete pokazuje da je realni sektor u mladim generacijama zauzeo poziciju koja mu je i prirodna. Mladi su shvatili da nećemo moći dobro živjeti samo od turizma i trgovine, već da moramo krenuti u smjeru industrijalizacije – komentirala je predsjednica HUP-a Gordana Deranja te pozvala sveučilišta da usklade znanja usvojena tijekom studiranja s onima koja su nužna za rad.
Kaže da trenutačno inženjera ne nedostaje, ali da je to posljedica krize koja je mnoge tvrtke zatvorila.
– Da krize nije bilo, morali bismo uvoziti inženjere – istaknula je Deranja.
>> Dobila je odbijenicu za upis na fakultet pa im se ovako odlučila osvetiti
>> Bivši FER-ovac zaposlen u Facebooku: Faks je bio očajan i smatram ga gubitkom vremena
E to to. Sad svi navalite na to. Nema veze ako vas to ne zanima. Uspjet ćete jer tako pišu novine. Malo morgen.