Postoji mjesto na kojemu se čuvaju podaci o svakome čovjeku koji je ikada živio na Zemlji. O svakome je ondje pohranjen zapis o rođenju, školovanju, ljubavima, poslu, djeci, bolestima, smrti.
Nije fikcija
Tako je to u “Enciklopediji mrtvih”, poznatoj pripovijetki Danila Kiša. Na nju neodoljivo podsjeća projekt koji upravo pokreće koprivnički muzej.
Ravnatelj Marijan Špoljar poziva sve Koprivničance neka u muzej donesu zanimljive fotografije iz obiteljskih albuma uz pripadajuće podatke o osobama i događajima na njima. Fotografije će se pohraniti u digitaliziranom obliku i ponuditi na uvid javnosti.
- Kišova Enciklopedija mrtvih je fikcija. Ovo što mi namjeravamo prije bih nazvao ‘totalnim muzejem’, muzej koji nije, kao sada, institucija u kojoj se skladište stvari i nije, kao sada, institucija isključivo o znamenitim ljudima. Želio bih da muzej postane zrcalo života, a današnje tehnologija omogućuje da sve bude digitalizirano i tako lako dostupno - veli Špoljar.
Štih-proba za zainteresiranost Koprivničanaca da sudjeluju u tako ambiciozno zamišljenom projektu bit će u nedjelju, na Međunarodni dan muzeja, kada se u koprivničkom muzeju priređuje Muzejski piknik uz brojna događanja između 10 i 20 sati.
Građani su pozvani da donesu barem jednu staru fotografiju. Naglasak je na razdoblju Prvoga svjetskog rata, jer prikupljanje fotografija snimljenih između 1914. i 1918. već se provodi u cijelome svijetu u sklopu obilježavanja 100-godišnjice “velike klaonice”. U Koprivnici je nositelj toga “posla” gradska knjižnica i čitaonica Fran Galović, kao službeno jedna od 100 najboljih narodnih knjižnica u Europi.
Sjećanja
Muzej se priključuje prikupljanju ratnih fotografija, ali ujedno poziva građane da prekopaju po obiteljskim albumima te donesu priloge i iz drugih razdoblja. Stariji građani se pozivaju da dođu i sa svojim sjećanjima na prošla vremena i ljude. Ona će se snimiti i također ući u “kolektivno pamćenje” . Nedjelja bi, tako, mogla postati prvim punktom realizacije ideje o “totalnom muzeju” u Koprivnici.
- To je projekt koji će trajati bezgranično i on se ne može dovršiti jer se uključuje i sadašnjost te neprestance nastaje nova građa - kaže Špoljar.
Građa što će s vremenom nastati imat će velik, u ovome trenutku gotovo neslućeni ne samo muzealski potencijal. Moći će se koristiti u umjetničke, kulturne i znanstvene svrhe.
To je ujedno i pionirski pothvat. Nijedan muzej u svijetu nešto takvo još nije pokrenuo.
Bolje neka uredi kuću Braće Malanćec. Ovo je čista demagogija.