ULICE PRAZNE, KREĆE POLITIKA

Nema pravih razlika između Ahmadinedžada i Musavija

25.06.2009.
u 18:23

Vlasti vraćaju kontrolu nad Teheranom, a nakon desetaka mrtvih predsjednički kandidat Mir Husein Musavi okreće se političkim načinima borbe. U skladu s izjavom Baracka Obame koji smatra da “nema puno razlike u političkim stavovima Musavija i Ahmadinedžada”, Zapad se još ne svrstava u sukobu.

Parlament protiv vlasti
Kako se režim u Iranu sve brutalnije obračunavao s prosvjednicima, u srijedu je prosvjedovalo samo 200-tinjak ljudi. Musavi se pak sastao s parlamentarcima, akademicima i bivšim predsjednikom Hašemijem Rafsandžanijem, što mu je prvi kontakt s državnim dužnosnicima od početka prosvjeda.

No, odmah nakon sastanka 70 akademika je uhićeno, a da se zahuktava politička borba, pokazuje i to što se od 290 parlamentaraca, koje je Ahmadinedžad pozvao na zabavu povodom svoje pobjede, odazvalo samo njih 105. Poziv ih je ignoriralo čak 185 te se nazire pravi politički raskol. U međuvremenu se sve češće čuju ocjene da između Ahmadinedžada i Musavija nema bitnih razlika, pa ni Musavi onda nije reformist.

Izrael bi Ahmadinedžada
Nedavno je šef izraelskog Mossada Meir Dagan izjavio da bi Izraelu čak više koristilo da Ahmadinedžad opstane, umjesto da Zapad Musavija doživljava kao reformista. On je podsjetio da je Musavi bio taj koji je započeo nuklearni program, i to kao Homeinijev premijer od 1980. do 1988. Rafsandžani, koji podržava Musavija, također je bio Homeinijev intimus te je teško vjerovati da takve osobe žele istinske reforme.

Rafsandžani je nedavno otišao u grad Qom, sjedište vjerskog života u Iranu, gdje je, navodno, od ajatolaha isposlovao da nagovore Alija Hameneija, najmoćnijeg čovjeka Irana i vođu revolucije, da za pet dana produlji rok za žalbe na izbore, iako ovaj podupire Ahmadinedžada. Očito su u igri mnogi ljudi koji su vjerovali u Homeinija i islamsku revoluciju. Posebno je zanimljiv slučaj ajatolaha Huseina Alija Montazerija, također nekoć bliskog Homeinijeva suradnika.

Njega je Zapad optuživao za suradnju s Hezbolahom u 80-ima. Iako je trebao naslijediti Homeinija, on se s njim posvadio, a nasljednik je postao Ali Hamenei. Montazeri je otada kritizirao nuklearni program, Ahmadinedžada, fetvu protiv pisca Salmana Rushdieja te ga se čak smatralo zagovornikom prava žena. Tijekom prosvjeda Montazeri je upozorio vlasti da će im se nastavak nasilja osvetiti, što se tumači priklanjanjem Musaviju.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije