POTROŠAČKA GROZNICA

Nikad toliko božićnica

12.12.2002.
u 00:00

* Većina isplaćuje neoporezive svote od 500 do 1000 kuna, a samo rijetki više od 2000 * Bez božićnica uglavnom tvrtke koje su pred stečajem ili u blokadi

Svim državnim službenicima Vlada će isplatiti 500 kuna božićnice, a primjer države slijede i privatni poslodavci. Božićnica se, kažu i u sindikatima i u HUP-u, ovoga prosinca isplaćuje masovnije nego ranijih godina, pa će ta dodatna isplata popraviti kućne proračune zaposlenih i pojačati predblagdansku potrošačku groznicu. Posljednjih su mjeseci plaće stagnirale, država već dulje drži javne službe i državnu upravu na ledu, a u privatnom sektoru nije bilo bitnijih odskakanja sa zaradama. Kako se bližio kraj godine, rastao je pritisak sindikata za isplatu božićnica kako bi se barem djelomično kompenzirala stagnacija u primanjima, a masovnijoj isplati pogodovala je i činjenica što se na naknade do 1000 kuna ne plaća porez.

- Prema našim spoznajama, vrlo je malo tvrtki koje neće isplatiti božićnice. Uglavnom su to poduzeća koja su pred stečajem ili u blokadi. Poduzetnici su svjesni da ni iduće godine neće moći dizati plaće, pa sad žele nagraditi radnike - kaže glavni ravnatelj Hrvatske udruge poslodavaca Željko Ivančević.

Prema informacijama iz sindikata, većina tvrtki opredijelila se za isplatu neoporezive svote, od 500 do 1000 kuna, a samo su tvrtke iz najprofitabilnijih branši - duhanske i prehrambene industrije - ušle u isplate više od 2000 kuna. Komunalna su poduzeća također izdašnije ruke, pa božićnica u zagrebačkim komunalnim poduzećima iznosi 1950 kuna.

- U većini naših tvrtki isplate su ugovorene kolektivnim ugovorima, a čak i tamo gdje je božićnica spomenuta samo kao mogućnost poslodavci nastoje biti galantni i isplatiti je - kaže Vesna Dejanović, šefica najjačeg granskog sindikata u turizmu i ugostiteljstvu.

Uz božićnicu, gotovo se bez iznimke isplaćuje i 400 kuna dara za djecu, koji je također neoporeziv.

Ljubica Gatarić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije