Ima li zaista "jedna država članica Europske unije" u Vijeću EU namjeru zakočiti ulazak Hrvatske u članstvo dok se europskim vratima ne približi Srbija? Takvu je tvrdnju, naime, protekloga vikenda u Zagrebu nakon sastanka političkoga odbora europarlamentarne frakcije Europske pučke stranke Vjesniku iznijela članica EP-ova izaslanstva za odnose s Albanijom, BiH, Srbijom, Crnom Gorom i Kosovom Doris Pack. Nije, međutim, željela reći na koga misli.
– Koja bi to zemlja bila, ako nije Nizozemska ili Ujedinjeno Kraljevstvo? – navodno ju je, nakon što je to ustvrdila, upitao veleposlanik jedne skandinavske zemlje.
Nizozemska je veleposlanica u Hrvatskoj Stella Ronner Grubačić u razgovoru Večernjem listu od ponedjeljka rekla da Nizozemska "podržava ulazak Hrvatske u EU kada ispuni sve uvjete za članstvo", ali da "ratifikacija pristupnoga ugovora može trajati dugo, primjerice za Bugarsku i Rumunjsku trajala je 18 mjeseci". Srbiju, koja još nije ni kandidatska zemlja, od ulaska u EU dijeli desetak godina, pa je malo vjerojatno da je veleposlanica mislila da bi ratifikacija hrvatskoga ugovora toliko potrajala.
U Londonu, pak, Foreign Officeom šefuje William Hague, kojemu je savjetnica za jugoistočnu Europu Bošnjakinja pa nije blizak Beogradu. Uz to, ulazak Hrvatske u EU politički je prelomljen još u jesen 2009., dok je Washington nedavno obećao spriječiti moguće pokušaje da ga se uspori. A upravo se Nizozemsku i UK u EU smatra najbližim američkim saveznicama.
Kada će Hrvatska ući u EU ovisit će, dakle, ponajprije o tome kada će Banski dvori usvojene europske standarde primijeniti u praksi te uz to uvjeriti birače da im je članstvo na dobrobit.
Thank you England ! Bedankt Netherland !