Očekujemo sutra, ili u ovom tjednu, da će predstavnici konstitutivnih naroda prihvatiti novi Ustav u BiH. Zacijelo, u njemu će se deklarativno osigurati prava trima konstitutivnim narodima i manjinama, temeljna ljudska prava i način funkcioniranja države, vodeći računa da se državna vlast podijeli u skladu s povijesnim i regionalnim osobinama konstitutivnih naroda u BiH. Hoće li novi Ustav osigurati pravedno i dobro funkcioniranje države? S pravom, konstitutivni narodi, manjine, a i pojedinci, očekuju da im Ustav osigura temeljna prava.
Mi koji živimo u BiH, sudbinski smo upućeni jedni na druge. Bez stvarne pravednosti, otvorenosti i tolerancije i s najboljim Ustavom i zakonima teško je graditi društvo, koje se sastoji od različitih kultura. Ustav i zakoni trebaju omogućiti svakom narodu, manjinama i pojedincima ostvariti sebe, svoj identitet, njegujući i razvijajući svoje posebnosti. Ako su ustavi i zakoni nepravedni ili se nepravedno provode, narod, manjinu ili pojedinca potiču da se zatvori u sebe. Ni jedno zatvaranje nije dobro. Nije dobro ni za onoga tko se zatvara, niti za njegovo okruženje. Zatvaranjem, ono što zovemo bogatstvom kultura postaje poticaj za slabe odnose.
Zato Ustav i zakoni moraju poštivati različitosti i poticati na pozitivnu komunikaciju, posebno u društvima koja su vrlo složena, kao što je u BiH. Ne bi se smjelo dogoditi da živimo jedni s drugima i jednu uz druge, a da ne poznamo ni osnovne značajke kulture svojih najbližih susjeda. Nepoznavanje drugih njeguje stereotipe koji nisu uvijek pozitivni i ne potiču na dobro. Nadamo se da će nas novi Ustav pokrenuti iz pasivne u aktivnu izgradnju pravednog društva na temelju istinskog dijaloga, poštujući različitosti povijesti, tradicije, kulture, jezika, svakog naroda i manjina.