Odbor za Hrvate izvan Hrvatske odlučio je ažurirati prijedlog Deklaracije Hrvatskog sabora o položaju Hrvata u Bosni i Hercegovini i europskom putu BiH na kojem su počeli raditi još prošle godine, a sve s ciljem kako bi se Deklaracija donijela do kraja ove godine.
Cilj Deklaracije je da nadležne hrvatske institucije trebaju ojačati ustavni i stvarni položaj Hrvata u BIH kao jednog od tri konstitutivna naroda u BiH, no u Vladi su smatrali kako je ton stare verzije deklaracije preoštar.
- Neminovno je da Deklaracija treba proći kroz ažuriranje i revidiranje s obzirom na sve što se u međuvremenu dogodilo, odnosno na rezultate izbora u BiH. Ipak, moramo paziti da ne zaljuljamo svoj položaj ako u Deklaraciju stavimo neku formulaciju koja ne bi pomogla, a onemogućila bi jače i veće korake prema naprijed – objasnila je državna tajnica Ministarstva vanjskih i europskih poslova Zdravka Bušić zamolivši članove Odbora da paze na to.
Zvonko Milas, državni tajnik Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan RH dodao je kako treba osvijestiti značaj hrvatskog naroda u BiH u smislu ravnopravnosti i uopće održivosti naroda.
- Ono što Hrvatska može jeste uporno na međunarodnoj razini objašnjavati što znači konstitutivnost, raditi na bilateralnoj razini naše dvije zemlje te pružati potporu Hrvatima u BiH. Pozdravljam odluku o donošenju Deklaracije, no ona mora biti sažetija, jasna, ažurirana – kazao je Milas.
Predsjednik odbora Božo Ljubić objasnio je kako je cilj da se Deklaracija u Saboru usvoji s maksimalnim konsenzusom, čak i jednoglasno, pa će idući tjedan usuglašavati konačni tekst koji će Odbor najvjerojatnije u srijedu usvojiti, kako bi ga usvojio i Sabor posljednji tjedan prije ustavne stanke nakon 15. prosinca.
- Dok Deklaracija ne bude usvojena u Hrvatskom saboru ona je vlasništvo odbora – ipak je Ljubić naglasio predstavnicima Vlade složivši se kako ne bi bilo dobro da tekst oteža institucijama zastupanje ustavnosti i zakonitosti položaja Hrvata u BiH.
Ovo je posljednji trenutak da se donese ova Deklaracija, poručio je i HDZ-ov Željko Raguž, koji poput Ljubića i dolazi iz BiH.
- Nalazimo u utrci s vremenom, na djelu je kriptofašistički program Bošnjaka s ciljem da se nastavi s nasiljem nad Hrvatima, i zato moramo u prosincu donijeti ovu deklaraciju – tvrdi Raguž te dodaje kako mi zapravo nismo u problemu zbog Bošnjaka koji su se zapravo samo naslonili na interese naših saveznika iz SAD-a i drugih EU članica.
SDP-ov Arsen Bauk pitao je Vladu je li to točno, odnosno je li cijeli svijet protiv nas, a Raguž mu je uzvratio kako stoji iza svojih riječi.
Nezavisni Ivica Mišić slikovito se izrazio zaključkom da smo izgubili 2:0, prvi gol smo primili kad ste ustanovila Republika Srpska, a drugi gol smo dobili sada, pojašnjava, kada nam Bošnjaci ne daju da biramo svog predstavnika.
- Treba li netko i 3:0 povesti iz ofsajda pa da mi nešto opet izgubimo – zanima Mišića.
FOTO: Prosvjed u Mostaru zbog izbora Komšića: 'Nikad ne bih drugom birao predstavnika'
HDZ-ova Ljubica Maksimčuk isto želi da se Deklaracija ublaži kako njome ne bi pogoršali položaj Hrvata u BiH, ali i Hrvatske, a njen stranački kolega Milijan Brkić je dodao kako su stvorene nove okolnosti nakon izbora pa treba mijenjati tekst deklaracije.
- Nužno je da bude usvojena jednoglasno jer je ovo prvorazredno nacionalno i strateško pitanje za Hrvatsku. Bilo bi dobro da se izbjegne bilo kakvo strančarenje, jednoglasno usvojena deklaracija bila bi jaka poruka narodu u BiH – kaže Brkić te dodaje kako je bitno problem statusa Hrvata u BiH internacionalizirati, posebice na njega ukazivati jamcima Daytonskog sporazuma.
- Treba znati kome šaljemo poruku, Vladi, predsjednici RH, hrvatskoj, ali i svjetskoj javnosti. Treba naglasiti da se mi kao Sabor borimo za poštivanje i provođenje principa vladavine prava, a odgovornost za to je i na svima koji su gledali potpisivanje Daytonskog sporazuma. Treba navesti da postoje modeli u svijetu koji funkcioniraju, poput Belgije – objasnio je HDZ-ov Miro Kovač.
Mostov Nikola Grmoja kaže da je iz rasprave jasno da ovdje nije upitan suglasnost političkih aktera u odboru.
- Vidite kako deklaraciju doživljavamo mi, te Ljubić i Raguž, a kako Vlada. Traži se da spustimo loptu na zemlju, a najveći problem je očito stav Vlade o ovome što je ovdje dogovoreno, čak nema razlike u stranačkim dresovima, nego u stavovima Vlade i nas ostalih – tvrdi Grmoja.
SDP-ov Arsen Bauk se složio kako deklaraciju ne treba koristiti za unutarstranačke, međustranačke i izvanstranačke obračune.
- Unutar vladajuće većine prvo treba postići konsenzus kako opozicija ne arbitrira između stajališta Vlade i dijela kluba zastupnika HDZ-a, zato prije donošenja dokumenta želimo stav Vlade i HDZ-a, recimo kakav će ton imati, manje diplomatski kakav ima Raguž, ili drugačiji. Očekujem da se u okviru kluba HDZ-a dobije početna osnova za razgovor s drugim strankama – objasnio je Bauk.
Božo Ljubić je zaključio kako može jamčiti da će konačni dokument imati suglasnost Vlade.
- U utrci smo s vremenom, na korak smo da Hrvati izgube postojeći kapacitet u BiH – kazao je Ljubić dok je Raguž zaključio da je krajnje vrijeme da se prestane s izostankom reakcije.
Pogledajte raspravu Komšića i Silajdžića o predstavljanju Hrvata u BiH.
Ko je tu fašist, to više nikome nije jasno. Izgleda da su na Balkanu fašisti na vlasti već duže vrijeme. Sad jedni druge optužuju da su fašisti. Tragikomika.