Dobra namjera ili adut za predizbornu kampanju?

Osnovano povjerenstvo za kamione

20.02.2009.
u 11:49

Jutros je, na prijedlog SDP-a, osnovano saborsko povjerenstvo koje bi trebalo istražiti okolnosti nabave vojnih kamiona krajem 2004. godine. SDP-ov Nenad Stazić izabran je za predsjednika povjerenstva, zamjenik mu je HDZ-ov Emil Tomljanović dok je tajnik također HDZ-ov Krunoslav Markovinović. Od ostalih šest članova, još su dva hadezeovca (Andrija Hebrang i Krešimir Ćosić), dva esdepeovca (Boris Šprem i Igor Dragovan), te HSS-ov Stanko Grčić i HNS-ov Goran Beus Richembergh. Iz popisa izabranih članova vidljivo je kako pripadnici vladajuće koalicije imaju većinu od pet prema četiri.

Poništen natječaj
Podsjetimo, krajem 2004. godine Ministarstvo obrane sklopilo je ugovor za nabavu 39 vojnih kamiona za 34,5 milijuna kuna izravnom pogodbom s tvrtkom Eurokamion, zastupnikom talijanske tvrtke Iveco. Prethodni natječaj za 76 raznovrsnih vozila poništen je zato što je postignuta cijena od 39,7 milijuna, koja je za pet milijuna premašivala osigurani noavc. Naime, prema zakonu o javnoj nabavi, ako najpovoljnija ponuda premašuje osigurani novac, natječaj se mora poništiti.

U zadnji čas
S obzirom na to da se već primicao kraj godine, a da je Hrvatska bila obavezna nabaviti dio vozila zbog partnerskih ciljeva u približavanju NATO-u na koje se obvezala, tadašnji ministar Berislav Rončević osnovao je novo povjerenstvo koje se izravnom pogodbom odlučilo za kamione Iveco tvrtke Eurokamion, čija je ponuda bila najpovoljnija na prvom natječaju. Ono što je na prvi pogled sporno u cijelom slučaju jest razlika u cijeni jer se ona od prvog do drugog natječaja smanjila za jedva nekoliko milijuna kuna, a broj vozila je gotovo prepolovljen.

Iz MORH-a nikada nisu službeno objasnili kako je postignuta razlika u cijeni, no neslužbeno se može čuti da je zbog istjecanja rokova približavanjem kraja godine promijenjena struktura nabave vozila, odnosno da se išlo samo na vojne verzije kamiona koje je Hrvatska bila obavezna nabaviti, a koje su znatno skuplje od civilne izvedbe vozila kakve su bile predviđene u prvom natječaju. Osim toga, u cijenu koja se spominje u prvom natječaju navodno nije uračunat PDV, što bi povisilo ukupni iznos na oko 47 milijuna.

Državna revizija: Posao je čist
Sve bi prošlo mirno i u javnosti ne previše zabilježeno da predsjednik Mesić tijekom kampanje za svoj drugi mandat početkom 2005. godine nije javno prozvao MORH za nezakonitosti pri nabavi kamiona. Na to mu je Rončević odgovorio kako je riječ o tragikomičnom igrokazu predsjedničkog kandidata te da predsjednika krivo informira načelnik Glavnog stožera general Josip Lucić. Generala i Glavni stožer također je optužio da šire krive informacije zato što su na prvom natječaju preferirali konkurentska vozila tipa Mercedes.

Mesić je dugo vremena tvrdio kako je državna revizija u poslu s kamionima ustanovila nezakonitosti, no nakon što su ga novinari suočili s činjenicom da revizija nije utvrdila nezakonitosti, malo je promijenio priču, ali je i dalje ustrajao na tome da je bilo nepravilnosti. Jedino što je revizija utvrdila negativno u tom poslu je prekršaj vezan za pravilnik o offsetu, odnosno obavezi partnera na ulaganja u domaće gospodarstvo. Naime, MORH-u se zamjera što nije sklopio ugovor o offsetu i dao ga na odobrenje Povjerenstvu za offset. No, problem je u tome što u to vrijeme Povjerenstvo za offset još nije bilo osnovano, pa se nije imalo kome predati ugovor, a offset i jest dogovoren u iznosu od 15 do 20 posto.

Istraga DORH-a
Mesić od sredine 2005. do prije parlamentarnih izbora krajem 2007. kamione nije spominjao, a između njega i Rončevića nije bilo trzavica. U jeku predizborne kampanje ponovno je aktivirao priču i zatražio istragu. U međuvremenu je istragu pokrenulo Državno odvjetništvo, iako se u izvješću Državne revizije kaže kako je posao obavljen sukladno zakonu. Ako ne želiš rješenje - osnuj povjerenstvo
Razlozi zašto je SDP zatražio osnivanje povjerenstva za kamione nedokučivi su, budući da se tim slučajem već bavi DORH. Nameće se sumnja da je riječ o nečemu što će se pokušati iskoristiti u kampanji za lokalne izbore. Uostalom, nikad istraga nijednog povjerenstva nije dovela ni do čega, pa je u Hrvatskoj odavno poznata izreka: "Ako ne želiš da se nešto riješi, osnuj povjerenstvo".

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije