Elvis Mužanović je 1. veljače 2012. u 10.55 izišao iz jednog zagrebačkog kafića. Otišao je do poslovnice Hrvatske pošte u Ulici Š. Kozačića Benje br. 1, gdje je ušao u telefonsku govornicu i nazvao Milivoja Šanga. Razgovor između njega i Šanga trajao je dvije minute, a na prvi pogled vrtio se oko vremena i vremenskih prilika. Jer nakon što su se Mužanović i Šango pozdravili, na Mužanovićevo pitanje kakvo je vrijeme, Šango je odgovorio:
- Loše, zbog lošeg vremena ne radim, a i gazda je rekao da neće biti ništa zbog lošeg vremena.
Veza s narkokartelima
Nakon toga razgovaraju kada i gdje se trebaju naći, dogovaraju se da se vide u subotu, pričaju o brodovima koji ne mogu isploviti, ali ono što ni jedan ni drugi ne znaju je da sve što rade i govore, pa čak i u toj telefonskoj govornici koja je trebala poslužiti za prikrivanje njihovih aktivnosti, netko prati, bilježi, dokumentira i snima.
A taj netko bila je policija koja je nad Mužanovićem, Šangom te Zlatkom Ugarkovićem i još nekolicinom ljudi provodila akciju Jadera. Operacija je to koja će se tri mjeseca kasnije okončati u moru kraj Martiniquea gdje je francuska obalna straža presrela jedrilicu s hrvatskom posadom i na toj jedrilici pronašla 175 kilograma kokaina vrijednog osam milijuna eura. Droga, koja je nabavljena u Venezueli, jedrilicom je trebala biti transportirana u Europu, a u razotkrivanje krijumčarskog lanca, povezanog s narkokartelima Južne Amerike, osim hrvatske policije bile su uključene i policije Francuske, Nizozemske, Dominikanske Republike... Hrvatski državljani koji su tada uhićeni, deportirani su u Madrid, gdje su čekali izručenje Hrvatskoj. U međuvremenu, Zlatko Ugarković, jedan od uhićenika, označen i kao organizator nabave i transporta droge iz Južne Amerike u Europu, u srpnju 2012. objesio se u pritvoru u Madridu. Ostali iz njegove skupine naknadno su izručeni Hrvatskoj, a USKOK je nedavno zbog zločinačkog udruživanja radi preprodaje droge podigao optužnicu protiv Milana Mandića, Ivana Šanga, Nebojše Gančanovića, Ivana Zanze, Elvisa Mužanovića, Milivoja Šanga i Dražena Miletića. U optužnici koja je napisana na pomalo neuobičajen način, jer se u obrazloženju navode tek rezultati tajnih mjera i prisluškivanja, te se može očekivati da će obrane optuženika pobijati zakonitost dokaza proizašlih iz toga, detaljno je opisano kako su se sada pokojni Ugarković i ostali sastajali te što su razgovarali.
Uzeo telefon prolaznika
Ugarković i ostali pokušali su biti oprezni, pa su razgovarali u šiframa, koristili se mobitelima slučajnih prolaznika te razgovarali uglavnom iz telefonskih govornica. No sudeći po sadržaju tajno snimljenih razgovora, sve to im nije pomoglo da izbjegnu uhićenja, jer je policija, što je pomalo neuobičajeno, prisluškivala i telefonske govornice. Prisluškivanje su pokušali izbjeći i šetajući u krug po nečijem vrtu ili pak razgovarajući u automobilima, a šifra za jedrilicu s drogom bila im je “la signora”, za koju se u jednom razgovoru kaže da je – isplovila.
>> Hrvat, Srbin i Crnogorac uhićeni u Španjolskoj sa 289 kilograma kokaina
ovakve likove uhvate i zruće a ne mogu kriminalce u privatizaciji iz Hercegovine hm.