11 BILO PROTIV

Pala Vlada u Crnoj Gori: Za nepovjerenje Vladi glasala 43 zastupnika

Dosadašnji premijer Zdravko Krivokapić
STEVO VASILJEVIC/REUTERS
Autori: Vecernji.hr, Hina
04.02.2022.
u 21:18

Prije glasanja plenarnu salu napustili su poslanici Demokratskog fronta (DF), Pokreta za promjene (PzP) i Socijalističke narodne partije (SNP)

Vladi Crne Gore izglasano je nepovjerenje, a za to su glasala 43 zastupnika opozicije i poslaničkog kluba "Crno na bijelo".

Kako javljaju Vijesti.me, protiv je bilo 11 zastupnika (Demokrate, Prava i Ujedinjena Crna Gora).

Glasanje o nepovjerenju Vladi obavljeno je javnim glasanjem. Zastupnici Demokrata su prilikom glasanja govorili da su "protiv izdaje" i "protiv nepovjerenja".

Prije glasanja plenarnu salu napustili su poslanici Demokratskog fronta (DF), Pokreta za promjene (PzP) i Socijalističke narodne partije (SNP). Zastupnik Demosa Miodrag Lekić također nije bio u sali.

Inicijativu za nepovjerenje vladi pokrenula je Ujedinjena reformska akcija, aktualnog vicepremijera Dritana Abazovića, a podržale su je oporbene manjinske stranke Bošnjaka i Albanaca te Socijaldemokrati, Socijaldemokratska partija i dio Demokratske partije socijalista, crnogorskog predsjednika Mila Đukanovića.

Prilikom pokretanja inicijative Abazović je najavio da će, nakon pada Krivokapićeve vlade, s Bošnjačkom strankom te albanskim strankama i umjerenom prosrpskom Socijalističkom narodnom partijom formirati manjinsku vladu, koju će podržati aktualna oporba. Rekao je da od Đukanovićeve stranke koju je, zajedno s ostalima iz trenutno vladajuće koalicije, porazio na izborima u kolovozu 2020., očekuje potporu u parlamentu za formiranje manjinske vlade, ali da je neće pozvati u vladu.   

Crna Gora je prije nešto više od godinu dobila vladu stručnjaka, kojoj je na čelu premijer Zdravko Krivokapić, čelnik koalicije Za budućnost Crne Gore, koja je, uz Abazovićevu URA i koaliciju Mir je naša nacija, predsjednika parlamenta Alekse Bečića, na izborima održanim krajem kolovoza 2020. godine prvi puta nakon tri desetljeća porazila Đukanovićev DPS.

Krivokapićeva vlada odmah nakon njenog izbora naišla je na uvjetovanje političkih stranaka koje su činili političku većinu u parlamentu, naročito prosrpskog Demokratskog fronta, i uvijek je bila na ivici pada. Veliki utjecaj na formiranje te vlade imala je Srpska pravoslavna crkva, pa joj je tako prvi korak bio izmjena zakona o slobodi vjeroispovijesti, koji je prilagođen zahtjevima SPC.

 

 

Ključne riječi

Komentara 11

AN
ante555
21:32 04.02.2022.

Crna goro odupri se srpskoj hegemoniji, samo tako

Avatar BitceSveOK
BitceSveOK
21:43 04.02.2022.

Svaka čast Albancu.

DU
Deleted user
22:50 04.02.2022.

Pala četnička vlada.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije