16. rujna - Rijeka izbjeglica krenula prema Hrvatskoj
Drugi dan od zatvaranja mađarske granice žičanom ogradom i stupanjem na snagu Zakona o granici rijeka izbjeglica krenula je prema Hrvatskoj. Policija je prihvatila izbjeglice, registrirala ih u prihvatnom centru kod PP Vukovar i ubrzo prevozila dalje u prihvatne centre diljem Hrvatske. Na terenu su bili i aktivisti Crvenoga križa kao i Hitne medicinske pomoći koji su im pružali raznu pomoć.
17. rujna - Na kolodvoru u Tovarniku više od 5000 ljudi
Plan A Vlade RH oko izbjegličke krize je pao u vodu. U Hrvatsku je preko polja oko Tovarnika ušlo nekoliko tisuća izbjeglica. Policija ih odmah preusmjerava prema željezničkom kolodvoru gdje se u jednom trenutku nalazilo i preko 5000 ljudi. Kako prijevoza za dalje nije bilo rasla je i nervoza pa je u nekoliko navrata za malo došlo i do nereda. Policija je ipak, bez ikakve primjene sile, uspjela održavati red.
18. rujna - Izbjeglice se prevozi u Čepin, Beli Manastir, Sisak...
Izbjeglice su prevezene u prihvatne centre u Čepinu, Belom Manastiru, Sisku... U jednom trenutku u Belom Manastiru nalazilo se preko 11.000 izbjeglica. Vlada je aktivirala Plan B koji podrazumijeva prijevoz izbjeglica vlakom i autobusima do Mađarske i Slovenije, odnosno, zemalja koje su u sustavu Schengena. Nevoljko i nakon razgovora Slovenija i Mađarska su počele primati izbjeglice tako da su se prihvatni centri u Hrvatskoj počeli prazniti. Došlo je i do incidenta kada je Mađarska privela 36 hrvatskih policajaca i 4 djelatnika HŽ-a koji su se nalazili u vlaku s izbjeglicama, a koji je prevezen preko granice. Vlada RH donijela je odluku o zatvaranju sedam graničnih prijelaz sa Srbijom. Otvoren je ostao samo prijelaz na Bajakovu.
19. rujna - Prihvatni centri se prazne, Tovarnik najkritičnija točka
Plan B Vlade RH pokazao se kao ispravan. Glavina izbjeglica je prevezena iz Hrvatske tako da su prihvatni centri u Belom Manastiru, Sisku i Čepinu ispražnjeni. Ipak tamo je i dalje ostala logistika u slučaju novog većeg izbjegličkog vala. Najkritičnija točka i dalje ostaje Tovarnik gdje i dalje pristiže glavnina izbjeglica koje u Hrvatsku ulaze preko polja. Čelnici Vlade RH najavili su kako će i dalje raditi na način da će sve izbjeglice, koje nelegalno uđu u Hrvatsku, prebacivati do zemalja u sustavu Schengena, odnosno, do Mađarske i Slovenije. Vlada Mađarske je odgovorila na to postavljanjem bodljikave žice na granici prema Hrvatskoj kao i angažiranjem vojske koja osigurava granicu.
20 rujna - Podignuti šatori, a gradi se i prihvatni centar kod Opatovca
Izbjeglice i dalje kontinuirano dolaze u Tovarnik gdje je, radi najave lošijeg vremena, podignuto i desetak šatora kapaciteta 500 osoba. I dalje autobusi i vlakovi prijevoze izbjeglice prema granici s Mađarskom i Slovenijom. Započelo je i uređivanje Prihvatnog centra kod Opatovca, u prostorima nekadašnjeg spremišta INA-e. Taj centar, koji će biti kapaciteta oko 5000 ljudi, imati će zadaću rasteretiti Tovarnik ali i biti otvoren u slučaju većih izbjegličkih valova.
Sve priče o izbjeglicama čitajte u našem specijalu Izbjeglička kriza
>>Izbjeglička kriza rezultat je interesa krupnog kapitala
>>Izbjeglice pjevale: Thank you, Hrvatska! Na trenutke napeto uz ogradu
Gledao sam baš vijesti BBC-a. Prva im je vijest o "chaotic scenes in Croatia". Pravi je užas gledati taj nered i ljude oko vlaka u Tovarniku. Otvaram večernji, a ovdje "trijumfalni" Ostojić i Pusićka. Virtualna stvarnost i virtualne laži.