Pravilnikom o državnoj maturi, koji je objavljen i na internetskim stranicama Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja precizno je definirano do kada se učenici moraju prijaviti za polaganje ispita u određenome ispitnom roku.
Kao što je poznato postoje, tri ispitna roka: ljetni, jesenski i zimski, a najviše šanse da upišu željeni fakultet učenici imaju ako državnu maturu polože u prvome, ljetnom ispitnom roku. Određena su također i pravila o tome što se poduzima ako učenik iz opravdanog razloga ne može pristupiti ispitu, odnosno ako nije zadovoljan dobivenom ocjenom.
Na internetu su objavljeni i datumi polaganja ispita iz obveznih predmeta: matematike, hrvatskog i stranog jezika te izbornih predmeta koji donose dodatne bodove za upis na određene fakultete. Iako je stvoren dojam da je o državnoj maturi zapravo sve rečeno i da se sve zna, ipak mnoge učenike i roditelje još uvijek muče dvojbe - a što ako...?
Iako se u srednjim školama o državnoj maturi stalno govori, iako učenici mogu pitanja postavljati i u svojim školama, pozivamo njih i njihove roditelje da nam u komentarima na ovaj članak pišu o svemu što im do kraja nije jasno, postave pitanja na koja nemaju ili još nisu dobili odgovore. Mi ćemo ih potražiti od mjerodavnih i tako olakšati vrijeme priprema i iščekivanja testova na državnoj maturi.
Pitajte nas sve što vam nije jasno u vezi s državnom maturom
Kao što je poznato, postoje tri ispitna roka: ljetni, jesenski i zimski, a najviše šanse da upišu željeni fakultet učenici imaju ako državnu maturu polože na prvome, ljetnom ispitnom roku.
Komentara 4
Evo mene interesiraju sljedeća pitanja od njih jedno tisuću koja bi se mogla postaviti: 1- Zašto je za državnu maturu potrošeno stotine miliona kuna kada su to kompetentni ljudi koji se razumiju u ispitivanje i mjerenje mogli napraviti za par miliona? 2-Kada će državnu maturu početi raditi stručnjaci a ne amateri i propali kadar zaposlen u ispitnom centru zajedno sa Sirovatkom na čelu? 3-Kako je to moguće da se na državnoj maturi uspjeh iskazuje ocjenama a ne npr. postotkom rješenosti ispita ili nekom drugom standardizacijom postignuća? 4-Kako je moguće da će svaki ispit proći kroz najmanje 300, 400 ruku prije nego što dođe do učenika i da Sirovatka i kompanija bacaju prašinu u oči o navodnoj anonimnosti i sigurnosti ispita? 5-Kada će ministarstvo raspustiti centar i smjeniti postojeće rukovodstvo?
Mene interesira zašto oni koji su već maturirali moraju OPET maturirati da bi se iduće godine upisali na fakultet??? toga nema nigdje. a što je najbolje od svega samo položena državna apsolutno ništa ne znači jer se i prijamni još moraju pisat.
Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.
Eto mnei nije jasno koje su budale sastvljale kriterije za prolaz drzavne mature. Imenujte ih punim imenom i prezimenom.