Još u vrijeme Domovinskog rata domoljubni je poziv vratio poduzetnika Josipa Mačka u rodnu Posavinu. Prodao je dobro uhodani restoran u Njemačkoj kako bi kapital uložio u poljoprivrednu proizvodnju na ratom teško stradalu području Sunje.
Počeo je s trgovinom te postupno proširivao obradive površine i kapacitete staja, pa danas obrađuje 70 hektara i ima 80 grla stoke. Shvativši da u prosječnosti i stagnaciji nema perspektive, odlučio se i za preradu poljoprivrednih proizvoda. Međutim, u svom je poduzetničkom entuzijazmu naišao na goleme birokratske prepreke koje ugrožavaju projekt.
Proširenje posla
Prije četiri je godine Mačak za 400.000 kuna kupio razoren pogon Vajde u Sunji, gdje je imao namjeru sagraditi silose za žito, hladnjače za voće i povrće i druge pogone. Kako bi se uknjižio kao vlasnik, trebale su mu pune četiri godine borbe s birokracijom. Kada je taj posao priveo kraju, vjerovao je da problema više neće biti. Ali, ovih je dana doživio novi šok.
U namjeri da prije ulaska Hrvatske u EU, zbog kvota, proširi poljoprivredne površine i dokupi stoku, odlučio se na novi kredit. Obiteljsko imanje u Bobovcu, koje je namjeravao dati pod hipoteku, procijenjeno je na 1,5 milijuna kuna.
Prigovor i zastupnici Petir
– U sisačkom Zemljišnoknjižnom odjelu podigao sam vlasnički list i odnio ga u banku. Nisam mogao vjerovati kada su mi priopćili da mi se imanje ne može koristiti za hipoteku, jer stoji da su "nekretnine rješenjem od 29. travnja 2010. godine zabilježene pod preventivnom zaštitom kao dio značajnog krajobraza Sunjsko polje." Zar to znači da ne mogu raspolagati svojom imovinom, da ne može biti ulaganja, da život na selu mora stati? Zamjeram saborskoj zastupnici Marijani Petir, na čiji je poticaj Sunjsko polje proglašeno zaštićenim područjem, što nije razmišljala o ljudima – govori ogorčeni Josip Mačak.
Tvrdi da nadležna ministarstva poljoprivrednicima stavljaju samo nova birokratska ograničenja, ali ništa ne pomažu.
I kada su posavski poljoprivrednici Ministarstvu poljoprivrede lani uputili peticiju zbog nebrige i pomora 400 grla stoke, nisu dobili odgovor.
– Riječ je o pljački državnog proračuna, jer pojedinci drže stoku na državnoj zemlji, ubiru poticaje, a o stoci se uopće ne brinu. I to nikoga ne zanima, a kada netko želi uložiti svoj rad i novac, ima tisuću prepreka – zaključuje Mačak.
Mislim da je doslo vrijeme kada bi gradjani Hrvatske vladi sabornicima i slicniom leziljebovicvima trebali zabraniti pravo na postojanje i slobodu te ih sve kolektivno ili protijerati u izgnanstvo ili pozatvarati te staviti na stari ubudjali kruh i mutnu vodu iz obliznje lokve ili bare.