Gimnazijski ekološki laboratorij, naziv je projekta za koji je požeška Gimnazija iz EU fonda, odnosno iz programa IPA dobila 1,4 milijuna. Partneri Gimnaziji u ovom projektu su Javna ustanova Park prirode Papuk i Zavod za javno zdravstvo Požeško-slavonske županije, a suradnici su Hrvatske šume i Hrvatske vode u Požegi te Institut Ruđer Bošković.
– Projektom ćemo osnovati gimnazijski ekološki laboratorij i osposobiti učenike i nastavnike za sustavno snimanje stanja okoliša u Požeškoj kotlini te argumentirano društveno djelovanje u njegovoj zaštititi i promicanju održivog razvoja. Učenici i nastavnici naučit će kako povezati znanje iz različitih nastavnih predmeta, školu i život, znanje i vrijednosti, znanstvene spoznaje i praksu. Projekt predviđa nabavku suvremene laboratorijske opreme te provedbu niza povezanih edukacija i treninga za motrenje i snimanje stanja okoliša – ističe prof. Ivo Žanetić, voditelj projekta o kojem se u školi već duži niz godina razmišljalo.
Čim se pojavila prva mogućnost da EU fondove koriste i gimnazije, požeška je bila spremna ponuditi ovaj projekt čiji će jedan od najvažnijih rezultata biti novi interdisciplinarni kurikulum „Zaštita okoliša i održivi razvoj“.
– Projekt traje do veljače 2015.godine i ako se on pokaže dovoljno dobar, bit će uveden i u sve ostale gimnazije u Hrvatskoj, a možda i u neke druge škole kao izborni ili fakultativni predmet. Na njemu će uz nastavnike raditi i učenici, prije svega oni nadareniji te drugi stručnjaci. Tijekom trajanja projekta razvijat ćemo i priručnik za nastavnike i učenike – ističe Pavle Bucić, ravnatelj Gimnazije.
Žanetić dodaje da će postaviti i web-aplikaciju o svim aktivnostima tijekom projekta te izraditi mali ekološki leksikon za Požešku kotlinu te studiju stanja okoliša kakva za sada ne postoji. Učenici i nastavnici osposobit će se za snimanje stanja okoliša te naučiti timski raditi. Dosje stanja okoliša poslužit će za provođenje konkretnih ekoloških akcija.
Kroz ovaj projekt Zavod za javno zdravstvo, kako ističe njegov ravnatelj Mato Matijević, dobit će opremu kojom će se po prvi put i u Požeško-slavonskoj županiji moći mjeriti koncentracija peludi i alergena. I Park prirode Papuk ''izvući'' će korist od projekta jer će dobiti meteorološku stanicu za nadziranje zaštićenog šumskog područja Turjak te će biti zaposlena jedna osoba na pola radnog vremena idućih 18 mjeseci, koliko će projekt trajati. Jednu osobu koja će koordinirati ovaj projekt zaposlit će i požeška Gimnazija.
U Gimnaziji su već spremni i za nove projekte. Do kraja godine predat će projektni prijedlog za Centar izvrsnosti za darovite i marljive učenike. U sklopu toga projekta uredit će se oko 700 kvadrata školskog prostora u potkrovlju u kojem će biti višenamjenske dvorane za održavanje različitih radionica, a do kraja bi se trebala urediti i opremiti školska zvjezdarnica. U međuvremenu su u strukturnim fondovima EU aplicirali i dvoranu za tjelesni odgoj.
>> Izložba: Najbolji istraživač Požege i Zlatne doline