Sebastian Pinera do prije tjedan dana praktično je bio nepoznat Europljanima. Sada, nakon sretno okončane rudarske drame s rudarima, preko noći je postao možda i najpopularniji političar na svijetu. Na krilima te slave, čileanski predsjednik Pinera kreće na turneju u Europu, najprije u Veliku Britaniju – gdje donosi kamenje iz rudnika Atacama. Kamenje će dijeliti na cijeloj turneji, kojom su još obuhvaćene Francuska i Njemačka jer želi proširiti poruke nade od spašenih rudara, piše jučer britanski list Observer.
The Times pak donosi intervju s Pinerom, koji se nada da će na valu pozitivnog publiciteta svoju zemlju moći predstaviti u boljem svjetlu. Pinera – milijarder s harvardskom diplomom, koji se obogatio tako što je prvi uveo kreditne kartice u Čileu – kaže da je spasilačka operacija promijenila međunarodni imidž Čilea, zemlje koja je dugo bila poznata po diktaturi ozloglašenog generala Pinocheta.
– Moj je cilj da Čile postane prva latinoamerička zemlja koja će iskorijeniti siromaštvo i postati razvijena zemlja do 2018. – kaže Pinera.
Donedavno, Latinska Amerika bila je kontinent vojnih diktatora. Čile je sada dobro uređena ustavna demokracija koja, poput sličnih svijetlih primjera Brazila i Urugvaja, provodi socijalne reforme ne gubeći pritom iz vida važnost tržišne ekonomije, piše Times.
Dok se čileanski predsjednik, trenutačno popularan kao kakva rock zvijezda, sprema na put, rudar Jose Henriquez prvi je koji se vratio na rudarsko okno kako bi vidio mjesto nesreće.
zašto bi on postao popularan radi rudara i ne shvaćam koju poruku širi dilanjem kamenja?Ti si Dina dobro upoznata sa situacijom,ja znam samo toliko,da je latinska Amerika gore leglo korupcije nego Balkan,i da se u Čileu loše živi. Dolaze pete generacije naših Čileanaca,vidjet ima li se što za prodat od imanja u pradomovini Hrvatskoj.Banu babi u pustom selu u Vlaškoj praunuci nekog koji je 1910. išao put Čilea,i pitaju što je tu njihovo.