SAD I RUSIJA Dvije zemlje spremne smanjiti vojni arsenal

Pregovori o svijetu bez nuklearnog naoružanja

24.04.2009.
u 19:06

Američki i ruski pregovarači počeli su u Rimu rad na novom sporazumu o smanjenju nuklearnog oružja, koji bi trebao biti postignut do prosinca i dovesti do novog drastičnog smanjenja količine oružja.

Cilj po 1500 glava
Pregovore su predsjednici Dmitrij Medvedev i Barack Obama dogovorili 1. travnja u Londonu, na sastanku G20. Tada su mediji prenosili vijesti iz kuloara da se realnim smatra smanjenje broja bojnih glava spremnih za lansiranje na 1500 sa svake strane. O tome da se i SAD-u i Rusiji jako žuri svjedoči to što 5. prosinca istječe sporazum START 1, koji su 1991. uoči raspada SSSR-a potpisali predsjednici Mihail Gorbačov i George Bush stariji.

START 1 je predviđao smanjenje nuklearnih arsenala za trećinu. Kad se SAD i Rusija sada ne bi dogovorili o novom sporazumu, obje strane ne bi ništa sprečavalo da iznova započnu nuklearnu vojnu utrku, što bi se zacijelo i dogodilo, jer u atmosferi takvog nepovjerenja nijedna strana ne bi znala što radi ona druga. Procjenjuje se da SAD raspolaže s najmanje 2200 nuklearnih glava spremnih za lansiranje, dok ih Rusija ima između 2000 i 3000.

Obje strane imaju po još desetak tisuća neaktivnih u skladištima. Potonji broj sporazumom se vjerojatno neće smanjiti, no očekuje se da će se, osim aktivnih bojnih glava, smanjiti i broj raketa i podmornica nužnih za lansiranje, na čemu inzistira Rusija.

I Rusija i SAD žele isto
Obama je još u predizbornoj kampanji govorio da želi svijet bez nuklearnog oružja, pa se smatra da bi sporazum mogao obuhvaćati i ograničenje proizvodnje fisijskih materijala te zabranu nuklearnih pokusa.

Rusija, koja se zbog stalnog širenja NATO-a prema njenim granicama od kraja hladnog rata snažno oslanjala na nuklearnu vojnu strategiju, od SAD-a očekuje da joj predoči svoje planove o strategiji s obrambenim projektilima, a to znači i planove sa sustavom u Poljskoj i Češkoj. Oko tog dijela moglo bi biti problema, jer SAD tek radi na novoj strategiji. No, Obama je u Londonu signalizirao da će tako i biti te da će planovi biti uvjetovani tehničkim i financijskim detaljima, ali i razvojem situacije s iranskim projektilima. Iako nitko ne gaji iluzije da postizanje dogovora do 5. prosinca neće biti jako teško, jasno je da i Rusija i SAD u ključnim pitanjima podjednako razmišljaju.

Nakon rimskih razgovora između timova Rose Gottemoeller i Anatolija Antonova, 7. svibnja će se u Washingtonu sastati Hillary Clinton i Sergej Lavrov. Konačno, u srpnju će Obama putovati u Moskvu te se pretpostavlja da će do tada već biti postignut okvirni dogovor.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije