BEČ – Nacionalno vijeće austrijskog parlamenta u srijedu je gotovo jednoglasno prihvatilo novi zakon o nacionalnim manjinama. Samo tri od 20 zastupnika stranke Zelenih bila su protiv, simbolično upozoravajući na "sitničavost“ novih odredbi. Zakon je izdignut na ustavnu razinu, što su austrijske nacionalne manjine oštro kritizirale, nazvavši to "nepotrebnim“ i za njih nepovoljnim, bojeći se da će time njihova manjinska prava u budućnosti biti "zabetonirana“. Novodoneseni zakon propisuje obvezno postavljanje dvojezičnih natpisa naselja u Gradišću i Koruškoj.
U Gradišću je dvojezična topografija gotovo već riješena pa Gradišće ovom odlukom ne dobiva ni jedan dodatni natpis, za razliku od Koruške koja će nakon višedesetljetnog sporenja pokrajinskog sa saveznim političkim vrhom dobiti 164 dvojezična natpisa naselja u 24 općine. Glavni je kriterij pri određivanju prava na dvojezični natpis najmanje 17,5 posto manjinskog stanovništva u naselju. U zakonski tekst uglavljen je popis svakog gradišćanskog i koruškog naselja posebno, koje ima pravo na dvojezičnu topografiju. Ona obuhvaća natpise na ulasku i izlasku iz naselja te službene putokaze. Odredba o dvojezičnosti ne odnosi se na natpise na geografskim kartama, pješačkim putevima i autobusnim stajalištima koji i dalje ostaju ispisani samo na većinskom, njemačkom jeziku. Zakon propisuje i službenu upotrebu manjinskih jezika u javnom životu.
Glavni vladin pregovarač za manjinska pitanja, državni tajnik Josef Ostermayer, kojem su gradišćanski Hrvati, Mađari te štajerski i dijelom koruški Slovenci prigovorili da ih nije uključio u pregovarački proces o zakonskim promjenama, rekao je da je razgovarao s predstavnicima svih nacionalnih manjina o noveliranju zakonskih odredbi iz 1976. godine, poručivši nezadovoljnima da je riječ o "jasnom političkom kompromisu“. Najavio je u jesen nastavak pregovora s manjinskim predstavnicima o zakonskim odredbama koje se tiču gospodarstva, obrazovanja i pravne regulative. Ostermayer je pohvalio svog glavnog supregovarača, zemaljskog poglavara Koruške Gerharda Dörflera za konstruktivnu suradnju.
Austrijski savezni kancelar, socijaldemokrat Werner Faymann rekao je da je novi zakon "dobar kompromis“, zahvalivši svima koji su doprinijeli njegovu donošenju. Potkancelar i ministar vanjskih poslova, demokršćanin Michael Spindelegger istaknuo je da je to „novi početak Koruške, oslobođene od opterećavajućih pitanja iz susjedstva“. Šef ultradesničarske Slobodarske stranke Heinz-Christian Strache nazvao je donošenje novog zakona „povijesnim danom“, a čelnik Pokreta za budućnost Austrije Josef Bucher ustvrdio je da „ni jedna druga savezna pokrajina nije dokazala toliki patriotizam i odanost kao Koruška“.
Za glasnogovornicu Zelenih Evu Glawischnig rješenje dvojezične topografije nakon više od 56 godina i nije baš neki "zvjezdani trenutak“. Predsjednik gradišćansko-hrvatskog Narodnog vijeća Leo Radaković rekao je da je novi zakon pozitivan jer, iako na minimalnoj razini, ipak je riješio spor s koruškim Slovencima, što je, kako je istaknuo, „značajno za cjelokupnu atmosferu prema nacionalnim manjinama u Austriji“. Gradišćanski Hrvati i dalje smatraju da novi zakon, umjesto da poboljšava, „ pogoršava“ njihova manjinska prava. Parlament će tijekom trodnevnog zasjedanja donijeti odluku i o potpori austrijske vlade pokrajini Gradišće za obilježavanje 90. obljetnice njezina postojanja. Riječ je o četiri milijuna eura za gospodarske, socijalne i kulturne projekte te projekte gradišćanske mladeži.
Primjedbe gradišćanskih Hrvata pale u vodu, usvojen novi zakon; potpuno ispravno jel kako vidimo gradišćanski Hrvati su samo ti koje se cijeni prizna a mi koji tzo nismo nego samo obični Hrvati nismo imali nikakove privilegije ni do sada :