Hoćemo li se vjenčati ili ćemo ostati vječiti zaručnici. To se pitanje već godinama postavlja za odnos Rusije i Bjelorusije. Premijeri Rusije i Bjelorusije, Dmitrij Medvedev i Sergej Rumas, potpisali su 6. rujna još jedan bilateralni dokument, ovoga puta o tome da će Moskva platiti Minsku odštetu za gubitke zbog zagađivanja s hidrougljicima ruske tvrtke Transneft.
Taj sporazum je, navodno, još jedan koji vodi prema ujedinjenju dvije države do 2022. Naime, taj ekonomsko-institucionalni sporazum trebao bi, kako piše moskovski list Kommersant, otvoriti vrata ekonomskoj integraciji dviju država koja ne bi bila manja od one između zemalja Europske unije, dapače.
Zapravo zajednica Rusije i Bjelorusije počela se stvarati 2. travnja 1996., a godinu dana kasnije dano joj je službeno ime: Savez Rusije i Bjelorusije. Potpisano je tada više ekonomskih i političkih ugovora za dolazak do konfederativne države sa zajedničkim predsjednikom, parlamentom, zastavom i grbom. No, dvije bi države kao i vječiti zaručnici obećavali pa opovrgavali brak s obzirom na trenutačno raspoloženje. Sada bi navodno ipak išli pred oltar.
>> Cijeli tekst pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista ili u e-izdanju!
Ne propustite i druge teme:
>> Ustavi suci naredili sudu u Splitu: Riješite ovrhu za najviše 30 dana
>> Na lijekove lani otišlo 6,6 milijardi kuna
>> Kad država ulaže u sport, građani imaju veće plaće
>> Marina Abramović: Umrijet ću radeći
Taman kada Putinu istekne mandat u Rusiji bice predsjednik u zajednickoj drzavi., a onda moze da se vrati u Rusiju.