Siva ekonomija

Rad na crno osvojio je 30 posto Karlovačke županije

radnici_PXL_kar_011009
Kristina Štedul Fabac/PIXSELL
02.10.2010.
u 12:33

Poduzetnik Ivan Žapčić tražio je da mu država otpiše 20.000 kn duga za porez jer nije iskorijenila sivu ekonomiju i tako mu osigurala ustavno pravo na rad. Odbijen je njegov zahtjev

Dužan sam državi 19.880,87 kuna poreza. No, ne mogu dug platiti zbog “fušera” koji mi oduzimaju posao. Država mi nije iskorjenjivanjem sive ekonomije osigurala Ustavom zajamčeno pravo na rad, pa sam podnio zahtjev za otpis duga. No, nije prihvaćen, kaže Ivan Žabčić, obrtnik iz Donjeg Bukovca u općini Žakanje.
Akcije s inspektorima
Nedavno je kao radnika taj tesar odjavio svog sina. Priče poput Žabčićeve sve su učestalije među obrtnicima.
Po ocjeni predsjednika Hrvatske gospodarske komore-Županijske komore Karlovac Zlatka Kuzmana, deset posto ekonomije u županiji je - sivo.
Neke procjene govore da je siva ekonomija prisutna do 30 posto. U Udruženju obrtnika Karlovca radije govore o radu na crno.
– Odradili smo nekoliko akcija s Državnim inspektoratom, s kojim smo u stalnom kontaktu, nastojeći suzbiti te pojave. To je najveći problem obrtništva, za što se obrtnik odlučuje kad je u nemogućnosti podmirivati obveze – kaže tajnik Udruženja obrtnika Karlovca Miroslav Seljan. Dodaje da država sivu ekonomiju tolerira zbog očuvanja socijalnog mira.
– Državni inspektorat pokazuje volju da se obračuna s radom na crno, no zakonski može djelovati jedino ako “fušera” uhvati na djelu. No, tko će na djelu uhvatiti frizerku koja prima mušterije u svojoj kući?! Baš je u toj djelatnosti vrlo mnogo rada na crno, kao i u trgovini, ugostiteljstvu, a posebice prijevozništvu. Ugostiteljima su velika konkurencija vatrogasni domovi i crkve – tvrdi Seljan.
“Fušeri” su skuplji
Jedini je zakonski način kažnjavanja “fušera”, kaže, da se mušterija obrati inspekciji, što se gotovo nikad ne događa. Predsjednik Udruge za zaštitu potrošača Korana Željko Tomašić ističe da je mušterijama to u interesu.
– Onaj tko ti je odradio posao “u fušu” kasnije te ne poznaje. Te usluge su skuplje od zakonitih, jer su bez jamstva, atesta... Rad na crno je kažnjiv i za naručitelja i za izvođača – kaže Tomašić, dodavši da se porez državi mora platiti. Kuzman kaže da se već uvriježilo da građani ne uzimaju račun za uslugu koju su platili.

Komentara 17

Avatar sebastian
sebastian
12:30 03.10.2010.

KOS, ti nisi radi takvih na birou, nego radi onaki koji su Saboru i narodu miliarde kradu, a ne jadni pojedinici koji pokusavaju na crno da prezive ::::!!!budale jedne niste jos uvjek nista shvatili....

Avatar kos
kos
12:49 03.10.2010.

sebastian,,je ,je kada čovjek shvati da je budala bude i koji put kasno,,ali na vrijeme sam shvatio,,,poz

FE
Felicijen
19:47 02.10.2010.

Ako netko misli da u obrtu curi med i mlijeko, neka sam otvori obrt pa neka proba. Otvaranje obrta ne košta puno i postupak je brz. Ako misli raditi sve preko računa i prijaviti sve radnike, neka pokuša biti jeftin u skupoj državi pa neka se onda javi ovdje s komentarom kako je uspio!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije