Željezara Split

Radnici Željezare: Nećemo milostinju, želimo raditi!

željezara (1)
Foto: Ivo Čagalj/PIXSELL
1/5
27.09.2010.
u 09:33

U posljednjih nekoliko mjeseci predstavnici pet svjetskih tvrtki bili su u Željezari, uzeli dokumentaciju i pokazali interes za kupnju.

Damir Čengić, Ivan Karanušić, Ivan Topalušić, Josip Mamić, Lando Šiškov i Lovro Bratim šestorica su radnika splitske Željezare koji su se za svoja radna mjesta jučer borili na tvorničkom dimnjaku, koji je ujedno i vodotoranj.

Praznog želuca na dimnjak

Popeli su se ujutro oko 8 sati i na visini od 35 metara iznad zemlje i najavili da će tu ostati dok premijerka Jadranka Kosor ne zakaže sastanak s predstavnicima kriznog stožera za obranu Željezare, odnosno dok se ne stvore uvjeti za pokretanje proizvodnje.

– Ne odobravamo njihov samoubilački potez, molili smo ih da to ne rade. Životi su im u opasnosti – rekli su tijekom prijepodneva novinarima sindikalisti Tonči Mužić i Mladen Bekavac.

– Popeli smo se u trlišima. Silazimo samo ako nas pozovu da ponovno počinjemo raditi – poručili su radnici s vrha dimnjaka.

Dosta im je čekanja, kažu, ne pristaju živjeti od 2000 kuna “milostinje”. Upravo tako nazivaju mjesečni minimalac koji im pozajmljuje država, i to preko Hrvatskog fonda za privatizaciju.

Očajni su, tvrde, nisu planirali ovaj potez pa nisu niti razmišljali o tome hoće li štogod jesti i piti.

– Pustite nas na miru! – odvratili su s visokog dimnjaka svojim kolegama koji su ih dozivali iz kruga tvornice nastojeći ih nagovoriti da siđu.

Međutim, u Splitu je jučer bio ministar gospodarstva Đuro Popijač, zajedno s ministrom prometa i veza Božidarom Kalmetom te predsjednikom Hrvatskog privatizacijskog fonda Vedranom Duvnjakom, koji su oko 13 sati došli u Željezaru, a u 15.30 sati uspjeli su nagovoriti prosvjednike da siđu s dimnjaka.

Dogovorili su se da će izaslanstvo Željezare premijerka Jadranka Kosor primiti u roku od pet-šest dana, a tijekom idućih 15 dana trebali bi se raščistiti odnosi s dosadašnjim vlasnikom Zlomrexom, koji ih je doveo u ovu situaciju, te sve pripremiti za dolazak novoga koji će pokrenuti proizvodnju prekinutu u veljači 2009. godine.

Spustili se pa opet popeli

Nije sve teklo glatko


Čim se pojavilo visoko izaslanstvo iz Zagreba, radnici su se spustili s dimnjaka kako bi razgovarali.

– Nismo se spustili zbog njih, nego zbog svoje djece i ove zastave – dobacili su novinarima koji su čekali izvan tvorničkog ulaza. No, nakon 10-ak minuta bijesni su izašli iz zgrade uprave i vratili se na dimnjak. Uvrijedili su se jer im je navodno Popijač kazao da su radnici krivi što Željezara nije prodana.

Iako Ministarstvo gospodarstva proteklih mjeseci (od ožujka ove godine) pokušava Željezari pronaći novoga vlasnika koji bi tvrtku trebao preuzeti od poljskog Zlomrexa, čije je gospodarenje dovelo do prekida proizvodnje i milijunskoga duga te je već pet potencijalnih investitora bilo u Kaštel Sućurcu, radnici su izgubili strpljenje.

Nakon što su najprije razgovarali sa Stožerom za obranu Željezare, ministri su i sami kroz tvornički pogon došli do dimnjaka te tu nastavili razgovore s prosvjednicima.

Dvojica su se spustila dolje dok su četvorica ostala u zraku. Nakon sat vremena svi su sišli i kazali da je dogovor postignut.

Tonći Mužić, predstavnik sindikata, kratko je komentirao: – U roku od mjesec dana znat će se – ili jesmo ili nismo!

Komentara 37

FE
Felicijen
15:11 27.09.2010.

Iako je dimnjak visok, teško da će i s njega vidjeti rješenje svojih problema...

UK
Ugo Kajvez
09:57 27.09.2010.

Nažalost sve uzalud .......... ova vladajuća klika NEZNA i NE ŽELI rještiti problem u vašu korist .....

OB
-obrisani-
13:23 27.09.2010.

Zovite jacu ok ali pripazite kad dođe da vas ne gurne odozgo

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije