Međimurska županija rekorder je u Hrvatskoj po broju djece rođene u izvanbračnim vezama, objavio je ovih dana Državni zavod za statistiku. Od 1253 djece rođene 2011. godine (podaci za 2012. godinu bit će vjerojatno poznati tek na kraju ove godine), čak 370 ima roditelje koji nisu sklopili brak. Rekorder je općina Orehovica, u kojoj je od 32 djece čak 20 iz izvanbračnih veza. Slijede općine Mala Subotica, Pribislavec i Nedelišće. Najviše njih živi u romskim naseljima u tim općinama.
– Ti me podaci uopće ne iznenađuju jer kod nas u Orehovici vrlo se malo parova odlučuje na sklapanje braka pred matičarom. Glavni razlog je neimaština. Dobro je o tome javno govoriti, da ljudi u Međimurju znaju da to nije romski običaj, već da nas na to prisiljavaju socijalne neprilike – kaže Krunoslav Vuk iz Orehovice, predstavnik romske nacionalne manjine u tom selu. On je i općinski vijećnik.
– Mislim da bi većina parova htjela ozakoniti brak, pogotovo zbog djece. Kad se dijete rodi, otac i majka odlaze k matičaru kako bi on priznao očinstvo, a djetetu se, već kako se dogovore, daje očevo ili majčino prezime – objašnjava K. Vuk. Prema podacima Državnog zavoda za statistiku, u Nedelišću je 2011. godine rođeno 175 djece, od kojih 70 u izvanbračnoj vezi. U Pribislavcu je 31 od 59 djece rođeno u izvanbračnoj vezi, u Maloj Subotici 51 od 89, a u Čakovcu 95 od 314. U ostalim općinama postotak je mnogo manji.
>>"Baby boom" u Vrgorcu zbog snijega?
Romi se ne vjenčavaju žive u zajednici i sa po desetero djece .Žene ostvaruju primanja kao samohrane majke ,pune dječje dodatke,socijalnu pomoč,pomoč od karitasa i još pomoči inih udruga i organizacija.Muškarac i žena žive u zajednici .Našoj socijalnoj službi je dovoljno da netko podnese dokumenmte da je neoženjen i dobije sve.Slčužbe u stvarnosti rijetko ili nikad ne provjeravaju stanje na terenu.Živjeti u ovakvim uslovima financijski je isplativije nego živjeti u braku.