NAPRAVLJENA ANALIZA

Rojevi mušica pojavili se od Pule do Dubrovnika: Iz ministarstva objavili o čemu je riječ

Split: Rojevi mušica posebno su vidljivi pod svjetlima ulične rasvjete
Foto: Miroslav Lelas/PIXSELL
1/2
17.05.2022.
u 15:14

Objašnjavaju kako se lisne uši hrane sisanjem na biljkama domaćinima, najčešće na listovima i nisu opasne za ljude

Rojevi mušica od Dubrovnika do Pule o kojima su putem društvenih mreža proteklih dana izvještavali građani obične su lisne uši, odgovor je Ministarstva poljoprivrede na upit Večernjeg lista, nakon što su u laboratoriju za zoologiju Centra za zaštitu bilja Hrvatske agencije za poljoprivredu i hranu (HAPIH) proučili uzorke prikupljene na području Splitsko-dalmatinske županije.

- Uzorke su prikupile djelatnice Ministarstva poljoprivrede na području Kaštel Sućurca te Centra za zaštitu bilja na području Solina. Analizom je utvrđeno da se radi o lisnim ušima (Aphidoidea). Kako su već ranije navele prof. dr.sc. Renata Bažok s Agronomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu i dr.sc. Katja Žanić s Instituta za mediteranske kulture i melioraciju krša u Splitu, do ove pojave najvjerojatnije je došlo zbog blage zime pa su umjesto u stadiju zimskog jajeta lisne uši prezimile kao krilati odrasli stadiji, što je pridonijelo većoj brojnosti i masovnom letu ovih kukaca - ističu iz resornog ministarstva.

Objašnjavaju kako se lisne uši hrane sisanjem na biljkama domaćinima, najčešće na listovima i nisu opasne za ljude. Izravne štete uzrokuju sisanjem biljnih sokova, uslijed čega na napadnutim listovima dolazi do uvijanja i nekrotiziranja tkiva. Prilikom ishrane iz tijela izlučuju višak ugljikohidrata u vidu medne rose, uslijed čega su biljni organi ljepljivi, a na mednu rosu često se naseljavaju gljive čađavice i smanjuju asimilacijsku sposobnost lišća, koje poprima crnu boju. Lisne uši su uglavnom polifagne i gotovo da ne postoji biljna vrsta koju ne napadaju.

- Kad se pojave na poljoprivrednim kulturama i ako pređu prag štetnosti (ili ukoliko se procjeni da je to potrebno), lisne uši moguće je suzbijati insekticidima registriranim za ovu namjenu, a izbor insekticida ovisi o biljci domaćinu odnosno kulturi - ističu te poručuju kako je popis odobrenih sredstava za zaštitu bilja za primjenu u RH dostupan je na mrežnim stranicama Ministarstva poljoprivrede.

Sredstva za zaštitu bilja moraju se primjenjivati u skladu s uputama navedenim na etiketi, kako bi se izbjegli bilo kakvi nepoželjni učinci na zdravlje ljudi i životinja te okoliš.

>> VIDEO Iscurila još jedna snimka neobičnog ponašanja Putina: Je li mu se zdravlje pogoršalo?

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije