ROGOZNICA Dvije godine nakon rušenja stižu računi

Rušenje bespravnih kuća skuplje od gradnje

13.02.2009.
u 13:58

ROGOZNICA - Rogozničani, sada već bivši, kojima su kuće ili vikendice u rujnu 2006. godine srušene u akciji rušenja bespravno sagrađenih objekata na rogozničkom području, ovih dana zaprimaju račune.

500 eura za ‘kvardat’
Račune od po 150.000 kuna dobili su Ivan Lojić i Jakov Markovina koji su imali bespravno sagrađene kuće u Kalebovoj Luci.

- Radi se o ljudima koji su bili prvi na udaru, o sirotinji. To je bilo tek po 80-ak četvornih metara ozidanih blokovima. Riječ je o najmanjim mogućim naknadama za rušenje, čiji su izračuni iznosili oko 500 eura po četvornom metru, višestruko više nego je stajala gradnja.

U cijenu su ulazili izlasci inspekcija, policijsko osiguranje, doručci, rušenja, odvoz, deponiranje otpada i niz drugih stavki. Lojić i Markovina bili su prvi, a ostali su se uspjeli organizirati, molili su da ruše sami i uspjeli. Sada pokušavamo pomoći Lojiću i Markovini da država na ime troškova ne zaplijeni zemljište na kojem su bile kuće - rekao nam Ivan Nikolić, predsjednik Udruge za razvoj Rogoznice, koja okuplja bespravne graditelje.

Među “sretnicima” koji su prije dolaska bagera uspjeli sami srušiti kuću je i Ivan Šimac, koji je u Kalebovoj Luci imao apartmane za iznamljivanje. Njega je rušenje u vastitoj režiji dviju kuća, od Ministarstva turizma kategoriziranih s tri zvijezdice, stajalo “svega” 30.000 kuna.

- Račun za rušenje me zaobišao, ali i sada, dvije i pol godine od kada kuće nema, od Porezne uprave dobivam naloge za plaćanje turističkog poreza. Prošli tjedan opet mi je stigao račun od 1350 kuna, pa opet moram objašnjavati da kuće više nema - kaže Šimac, čije su kuće morale biti srušene jer su bile sagrađene bez dozvola i izvan građevinskog područja.

‘Sve sam platio’
On ni danas, kaže, ne odustaje od tvrdnji da je prevaren i traži pravdu.

- Nisu mi rekli da je zemljište građevinsko, nego su i to naplatili. Kad sam prije 13 godina kupio teren, Porezna uprava mi je obračunala porez na građevinsko zemljište, platio sam priključke za struju i vodu, akontacije komunalnog doprinosa, deset godina poreza državi i Općini... - kaže Šimac.


Sve će se kuće legalizirati

Na području Rogoznice od 80-ih godina sagrađeno je oko 2500 kuća koje nisu mogle dobiti građevinske dozvole. Od tog broja polovica kuća bila je građena izvan ucrtanih građevinskih područja. Donošenje prostornog plana, čiji se kraj najavljuje najkasnije do nailazećih lokalnih izbora, omogućit će legalizaciju svih tih objekata. - Već sada je sigurno da će sve kuće, izuzev možda jedne ili dvije, moći biti legalizirane, pa čak i sve one srušene - rekao je Nikolić. (hp)

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije