TURIZAM

Rusi najrastrošniji gosti

13.08.2003.
u 00:00

Ugostitelji se tuže da su im goste prorijedila i uzastopna višegodišnja poskupljenja hotelskog smještaja

Mnogi su Europljani ovoga ljeta, zbog gospodarske krize ili poskupljenja u svojim zemljama, na odmor krenuli s tanjom lisnicom nego lanjskih godina. Umješniji će domaćini nekima izmamiti više nego što su planirali potrošiti, no većina jadranskih turista dvaput promišlja prije posezanja u džep. Čak i Talijani, na glasu kao ponajbolji potrošači, ove godine na ljetovanju u prosjeku troše 713 eura - 69 manje nego lani. Treća krizna godina i u Njemačkoj mijenja navike, pa se procjenjuje da će si ove godine oko tri milijuna Nijemaca manje priuštiti putovanje (lani ih je putovalo 43 milijuna). Upitno je i hoće li ponoviti lanjsku potrošnju na hrvatskoj obali od, kako pokazuju neka istraživanja, 50,9 eura na dan. U Njemačkoj je štednja, gotovo bi se moglo reći, u trendu, pa je očekivati da njemački gost od te navike neće odstupati ni na odmoru. Nesigurnost za radno mjesto i poskupljenja destabilizirali su i Austriju kao izdašno turističko tržište. Novcem se ne razbacuje ni većina čeških gostiju, a analize su u toj zemlji pokazale da u Hrvatskoj u danu u prosjeku troše oko 48 eura.

Ugostitelji duž obale potvrđuju da se racionalno raspolaganje novcem gostiju ovoga ljeta i te kako osjeća. S iznimkom bogatih Rusa, koji ne pitaju za cijenu.

Rusa samo 30.000

- Uz Talijane i Ruse, kojih je malo (u sedam mjeseci samo 30 tisuća, op. a.), u najbolje goste idu i domaći. Talijanima i našima prihvatljiva je večera za osobu po cijeni od 25 do 30 eura. I jedni i drugi prepoznaju prvorazredu robu, uzet će i predjelo, riblji meni... Nijemac će se u prosjeku zadovoljiti jednim jelom, po mogućnosti da ne bude skuplje od deset eura - pričaju u rovinjskom restoranu Orca.

Pravila nema i gosti bi se zapravo mogli dijeliti jedino na bolje i lošije stojeće, no u nekim restoranima kažu da se i Česi često zadovoljavaju skromnim objedom. Primjerice, ribljom juhom i pečenim povrćem, što ne prelazi pet eura. Navike se razlikuju i u pijenju. Negazirana voda čest je izbor gostiju, bez obzira na to odakle su. Talijani vole vino, otvoreno, ali i buteljirano, Nijemci se često odlučuju za pivo, a kad uzimaju vino, uglavnom je to otvoreno. Domaći gosti, kad su iole pri novcu, naručuju buteljke. Rusi uz kvalitetna vina i koktele rado piju i vrhunske šampanjce.

Sitnica od 50 eura

- Dobri su potrošači i Slovenci, te - spominju ih i u makarskom restoranu Jež - Rusi. Naručuju sve prvoklasno. Nedavno su tri gospodina pojela pet jastoga za večeru. Za njih je 50 eura sitnica. No, oni ne mogu spasiti sezonu, koja nam je puno slabija od lanjske - kažu u Ježu.

Turističke vlasti svejedno računaju da će Hrvatska od turizma u 2003. profitirati za osam milijardi američkih dolara (lani, prema satelitskoj turističkoj bilanci, 7,3 milijarde). Kroz više cijene smještaja i rast investicija, koje se, među ostalim, prema novoj metodologiji ubrajaju u turistički utržak, zasigurno će se namiriti dobar dio planiranog plusa. Jadranski su hoteli, naime, goste dočekali s deset do 30 posto višim cijenama nego lani. Višegodišnja su, pak, uzastopna poskupljenja ljetovanje na našoj obali od "99. godine poskupila čak sto posto! Ugostitelji, iako ni oni uglavnom ne zaostaju u dizanju cijena, tuže se da su im i hotelska poskupljanja ukrala goste. Ako je gostusmještaj skup, kažu, prvo se odriče restorana. Zbog svega ne iznenađuje da mnogi, i kad sjednu za restoranski stol, troše odmjereno.

Od siječnja do kolovoza najbrojniji su gosti bili Nijemci (769.746), Slovenci (

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije