Pravnici o saborskoj raspravi o pritvaranju Branimira Glavaša:

'Sabor zadire u sudsku nadležnost'

16.11.2006.
u 19:55

Prvo ukidanje imuniteta saborskom zastupniku u Hrvatskoj očito je  izazvalo potpunu pomutnju, a prilika da se stvori praksa kako to činiti ubuduće, propuštena je. Dan nakon saborske rasprave komentari jednodušno kažu da je upletanjem u ocjenjivanje sudske prakse Sabor prekoračio svoje ovlasti. Odvjetnik Anto Nobilo ide i dalje, pa tvrdi kako je riječ o ustavnoj krizi.

 Sabor ne može ocjenjivati pravnu osnovu za pritvor, zato mislim da je izazvan kaos i da je slučaj Glavaš srušio pravni sustav zemlje  tvrdi Nobilo. Prof. dr. Ivo Josipović kaže kako nema govora o ustavnoj krizi, no ističe da je saborska rasprava o imunitetu u predmetu Glavaš prešla granicu koja dijeli nadležnost Sabora od nadležnosti sudova.

 Neosporno je da Sabor ima pravo dati ili uskratiti imunitet, kako u odnosu na pokretanje postupka, tako i u odnosu na pritvaranje. Međutim, kriterij takve odluke nužno je politički. Izvorno, imunitet je namijenjen sprječavanju šikaniranja zastupnika ili opstrukcije rada parlamenta, što parlament politički procjenjuje. Parlament za svoju odluku o imunitetu snosi političku odgovornost prema biračkom tijelu.

Ako nekome da imunitet suprotno osjećaju za pravo i pravednost, nema pravnih, nego  političkih posljedica. Sabor je, međutim, svoju raspravu usmjerio na pravni meritum, a ne prema političkom oportunitetu. Razlozi koje je HDZ naveo za uskraćivanje suglasnosti za pritvor ulaze u pravnu argumentaciju. Posebno, pozivanje na sudsku praksu nije umjesno jer je ujednačavanje sudske prakse stvar pravosuđa, ponajprije Vrhovnog suda. Sabor nikako ne smije odlučivati o pravosudnim pitanjima, a posebno ne suditi  Branimiru Glavašu  komentira dr. Josipović. 

Nobilo je, pak, uvjeren kako bi u ovoj situaciju ostavke trebali dati i glavni državni odvjetnik Mladen Bajić i predsjednik Vrhovnog suda Branko Hrvatin. Međutim, predsjednik Vrhovnog suda o tome uopće ne razmišlja.

 Sud je donio odluku, obrazložio je i u skladu s Ustavom zatražio od Sabora suglasnost za odluku o pritvoru. Tu prestaje dodir između sudske i zakonodavne vlasti. Sud je svoj posao obavio, sad je na Saboru da napravi svoj posao  kaže kratko Hrvatin, dodajući da bi svaki dodatni komentar bio suvišan te da Sabor na odluku suda ne može utjecati.

 Sabor ne može poništiti sudsku odluku, on samo može odlučiti hoće li se ona provesti ili ne  kaže predsjednik Vrhovnog suda, dodajući kako je to što se i kako raspravlja u Saboru  njihov problem.  Na sudu je samo da radi dobro, kao i dosad  kaže.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije