Uragan Sandy na vratima je SAD-a, a mnogi se u takvim trenucima zapitaju tko daje imena tim olujama i zašto se one nazivaju ljudskim imenima?
U vremenima kada su se uragani i oluje počeli pratiti i bilježiti, ljudi koji su se time bavili pokušali su pronaći način kako da ih identificiraju i zabilježe. Prije 20. stoljeća meteorolozi u SAD-u imena uragana dodjeljivali su prema datumima i lokaciji kad su se i gdje dogodili. Tako postoji uragan Praznik rada 1935., oluja Galveston 1900. ili, na primjer, uragan Velika jezera 1913. godine.
U Australiji je pak istovremeno meteorolog Clement Wragge olujama davao imena prema slovima grčkog alfabeta ili po likovima iz grčke i rimske mitologije, a poslije i po imenima ljudi.
Tijekom Drugog svjetskog rata prognostičari koji su radili za mornaricu ucrtavajući oluje na karte davali su im imena svojih djevojaka i supruga, a tu je praksu poslije, nakon rata, preuzela i novoosnovana Nacionalna meteorološka služba SAD-a koja je od 1953. godine neformalno počela davati ženska imena uraganima.
Taj su američki primjer poslije preuzele i druge meteorološke službe u svijetu. Šezdesetih i sedamdesetih godina ženske udruge bunile su ističući da nije u redu davati ženska imena nečemu što predstavlja katastrofe, uništavanje života i zajednica. Kritike su djelomično prihvaćene pa se od 1979. godine uraganima dodjeljuju i muška imena.
Od tada se imena uraganima dodjeljuju na osnovu lista koje rotiraju svakih šest godina, no neka su imena zbog razornosti uragana i velikog broja stradalih umirovljena, poput Katrine iz 2005. godine i uragana Andrew iz 1992. godine.
Novinar piše da se imena uraganima dodjeljuju na "osnovu" lista.......... Ja bi samo istaknuo da bi primjerenije bilo umjesto riječi na "osnovu", stajati "na osnovi". Ili čak ako tako neće moglo je stajati na "temelju". Ali kada je uporabljena riječ "osnovu", samo je trebalo stajati na "osnovi". Nije "cjepidlačenje" u primjedbi, ali dobro je primjenjivati hrvatsku gramatiku i učiti hrvatski jezik. Solidno sam naučio i znam, ali imam još puno učiti i znanja nikad dovoljno, pa znanje treba uvijek nadograđivati.