10.11.2021. u 12:10

Sustav upravljanja vojskom dualističan je, svojevrsno dvovlašće. Funkcionira kada su s obje strane ozbiljni igrači

Izjavom na izjavu, presicom na presicu, dokumentom na dokument, i tako se u protekla tri tjedna uspjelo od malo bure u boci, oluje u lavoru doći do izvanrednih sastanaka svih razina državnog vrha, podizanjem na opasne visine problema koji potencijalno već ugrožava i nacionalnu sigurnost. U toj borbi između dvaju političkih brda, Pantovčaka i Banskih dvora, oko toga tko će koga nadjačati u upravljanju vojnim sustavom i čiji je popis ovlasti dulji, vojni se vrh našao u prilično kaotičnoj situaciji pokušavajući lavirati između nabrušenih politika.

Pokazalo se to prilično nemogućim zadatkom, pogotovu što će barem jedan od igrača, bilo Zoran Milanović, predsjednik države i vrhovni zapovjednik vojske, bilo Vlada Andreja Plenkovića, putem ministra obrane Marija Banožića, uvijek ostajati nezadovoljan i time ljutit na vojni vrh.

Pritom, zadržavanje pat-pozicije i nije opcija, niti je to izvedivo i moguće na dulji rok. Pokazalo se, naime, da je ovakav sukob, koji stvara kaos, apsurdan jer se protagonisti fajtaju kako bi se, na kraju, eto saznalo da batina ima dva kraja. I da ne može samo jedan njome vitlati i davati udarce, nego da može i onaj drugi jednako uzvratiti. Boljet će, dakle, ubrzo obojicu. Zato što je sustav upravljanja vojskom dualističan, hibridan je i riječ je o svojevrsnom dvovlašću. Zamišljen je kao podjela nadležnosti i ovlasti između Vladina resora obrane i predsjednika RH. Zamišljen je da u praksi funkcionira uz suodlučivanje i supotpisivanje aktera. Zamišljen je da funkcionira kada su s obje strane ozbiljni igrači.

Nije zamišljen da bude povod i alibi za političko sukobljavanje. A da vojni vrh bude igračka u rukama političara. Postavljen je dualistički, uz pretpostavku da ga nitko neće ići prisvajati do krajnjih granica. Vojni se sustav ne može do kraja nakriviti ili nagnuti samo na jednu stranu. Ako procuri do kraja prema vrhovnom zapovjedniku, reagirat će Vlada.

Ako vojsku prisvoji ministar obrane, izazvat će reakciju predsjednika. Nije, dakle, izlaz u tome da pobijedi ili Milanović ili Vlada. Nema tu pobjede, batina ima dva kraja. Milanović može blokirati ministra, no i on, vidimo, može uzvratiti blokadom. Dosad se taj sustav, unatoč peckanjima između dvaju brda, smatrao održivim. Nastavi li se ovako, vrijeme je za promjenu Zakona o obrani. 

Komentara 3

PO
polifonije
15:44 10.11.2021.

Druže ivankoviću takva bagra poput tebe podgrijava takav kaos i ludog šmrkavca.

Avatar mr.sc.Vaso
mr.sc.Vaso
23:58 10.11.2021.

Možete vi iz središnjice mijenjati zakon o obrani, ali promijeniti članak 100 ustava budete malo teže....

SL
slavenZadravec
19:55 10.11.2021.

Da se barem svađaju oko nečeg smislenog. Npr treba li nam usred epidemije, neobnavljanja nakon potresa, financijske prenapregnutosti zdrastvenog sustava i iseljavanja / bijega građana iz države Dvostruko veći vojni proračun.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije