Slavonski Brod

Skup o Savi: Koncept prostornog razvoja savskog bazena

Foto: Ivica Galovic/PIXSELL
1/3
17.06.2014.
u 18:06

Program je u listopadu 2013. godine uvršten na popis projekata Međunarodne komisije za sliv rijeke Save

Pod pokroviteljstvom Brodsko-posavske županije Udruga hrvatskih urbanista u suradnji s Javnom ustanovom Zavod za prostorno uređenje Brodsko-posavske županije u Slavonskom Brodu je danas organizirala međunarodni skup na temu "Koncept prostornog razvoja savskog bazena". Inicijativa za ovaj skup na kojem su se okupili domaći i urbanisti i prostorni planeri susjednih zemalja krenula je kroz sustav zaštite od poplava, jer je rijeka Sava ove godine dosegla svoju maksimalnu visinu i ozbiljno zaprijetila poplavom u dijelovima svoga toka, a ideja za izradu "Koncepta razvoja savskog bazena" krenula je od asocijacije urbanista Slovenije, Hrvatske, Srbije i Bosne i Hercegovine prije nešto manje od godinu dana. Svjesni kako područje kojim teče rijeka Sava nije malo, već se proseže na gotovo tisuću likometara toka, udruge urbanista Slovenije, Hrvatske i Srbije uz podršku Europske udruge prostornih planera odlučile su pripremiti program za prostorno-planersko sagledavanje daljeg razvoja prostora uz Savu.

Program je u listopadu 2013. godine uvršten na popis projekata Međunarodne komisije za sliv rijeke Save. Inicijalni sastanak održan je u veljači prošle godine u Ljubljani. Organizirali su ga Grad Ljubljana i "Ljubljana Forum“, a pristvovali su predstavnici Slovenskih ministarstava nadležnih za Savski bazen, predstavnici Grada Ljubljane, HSE i Ljubljana foruma, te prostorni planeri iz Slovenije i Hrvatske. U travnju prošle godine u Zagrebu je inicijativa prezentirana predstavnicima Ministarstva prostornog uređenja i gradnje te ravnateljima županijskih zavoda za prostorno uređenje svih hrvatskih županija kroz koje teče rijeka Sava, a u lipnju se pridružilo i Udruženje urbanista iz Srbije. Nakon sastanaka u Ljubljani 29. kolovoza 2013. na kojem su bili prisutni prostorni planeri iz sve četiri države potpisano je pismo namjere. Inicijativu je na Generalnoj skupštini 22. rujna 2013. održanoj u Cascaisu (Portugal) podržalo i krovno udruženje prostornih planera u Europi ECTP-CEU, a u prosincu na 3. Savjetovanju o uređenju i višenamjenskom korištenju rijeke Save u organizaciji Udruge "Slap", prijedlog pripreme projekta urbanističkog razvoja prostora uz Savu od izvora do ušća, prezentiran je u Zagrebu.

Obzirom na katastrofalne posljedice zadnje poplave na području Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Srbije, udruge urbanista savskog bazena smatraju da bi rad na projektu trebalo započeti što prije. Predloženo je da se za početne faze istraživanja osiguraju sredstva iz proračuna svih četiriju država ne čekajući aplikaciju na europske fondove.U prvoj bi fazi trebalo istražiti elemente postojećeg stanja u prostoru, te pregled stanja hidrotehničkih rješenja kako bi se programiralo njihovo aktualiziranje, jer je očito da povjerenje u dosadašnja tehnička rješenja više nije sigurno. Iskustva iz Europe pokazuju da rješenja zaštite od poplava treba tražiti u mogućnosti usklađenja sa prirodom te osigurati prirodne retencije i meandriranje, jer dosadašnja politika "savladavanja“ rijeka ne nudi sigurnost u budućnosti. Ideja je da udruge urbanista u svakoj državi koordiniraju rad i objedine rezultate za cijeli savski tok.

U Hrvatskoj bi se ta koordinacija odvijala u suradnji sa državnim i županijskim zavodima, a u radu bi sudjelovale tvrtke registrirane za prostorno planiranje.

>> Dosadašnji način borbe s poplavama ne nudi sigurnost

Ključne riječi

Još nema komentara

Nema komentara. Prijavite se i budite prvi koji će dati svoje mišljenje.
Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije