Joseph Biden u Sarajevu upozorio Dodika, ali i Silajdžića

Srbi nervozni zbog nove Obamine politike u BiH

19.05.2009.
u 20:00

Svoju kratku balkansku turneju američki potpredsjednik Joseph Biden počeo je danas posjetom BiH. Biden je najviši američki dužnosnik koji je u zadnjih 10 godina posjetio Sarajevo, što dovoljno govori o zainteresiranosti nove američke administracije za BiH, ali i cijelu regiju.

Želi ustavne promjene
Posvađanim čelnim ljudima u BiH drugi čovjek Amerike prenio je jasnu poruku da proces stvaranja demokratske, europske i funkcionalne države nema alternativu. Ova poruka je posebno upućena Harisu Silajdžiću i Miloradu Dodiku, sadašnjem bošnjačkom i srpskom vođi, koji su najveći zagovornici tvrdih nacionalnih stavova i po mnogima glavne kočnice reformi koje bi BiH uvele u članstvo Europske unije. Od Bidenova posjeta i njegovih refleksija u BiH mnogo se očekuje.

Američki potpredsjednik dobar je poznavatelj prilika na Balkanu i kao čelnik senatskog odbora za vanjsku politiku više puta je boravio u BiH prošlog desetljeća. Bio je jedan od najvećih zagovornika američke vojne intervencije u BiH, a među prvima je Slobodana Miloševića nazvao ratnim zločincem. Upravo zbog njegova političkog zaleđa, od rezultata Bidenova posjeta najviše strahuju bosanskohercegovački Srbi. Oni se boje jačeg utjecaja SAD-a na političke procese u BiH i eventualnog imenovanja posebnoga američkog izaslanika za BiH ili Balkan.

Upravo bi Biden mogao biti zagovornik temeljitih ustavnih promjena u BiH koje bi ugrozile sadašnji nedodirljivi status Republike Srpske. Tome se nadaju i Hrvati, za koje je dvoentitetski ustroj BiH neprihvatljiv. U tom svjetlu treba promatrati i današnje mirne prosvjede u RS-u zbog Bidenova dolaska. Vlada RS-a nije sudjelovala u prosvjedima, ali se nije ni ozbiljnije ogradila od njih. S druge strane, Biden je u BiH donio i upozorenje Harisu Silajdžiću, kojega poznaje mnogo bolje nego Dodika.

Animozitet prema BiH
Od Silajdžića se očekuje da odustane od unitarističke politike kojom kod Srba, pa i Hrvata, stvara sve veći animozitet prema državi BiH. Iza ovakvih američkih zahtjeva stoji i EU, čiji je povjerenik za vanjsku politiku Javier Solana danas pravio društvo Bidenu.

Ništa lakši posao američkog potpredsjednika ne očekuje ni u Beogradu i Prištini. Srbima će biti pružena američka ruka pomirenja nakon zahlađenja odnosa zbog priznanja neovisnosti Kosova. Od kosovskih će vlasti, pak, biti zatraženo puno poštovanje demokratskih standarda, integracija Srba i odlučnija borba protiv kriminala.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije