SPORNI SU JOJ RATNI ZLOČINI

Srpska ministrica napala Hrvatsku pred Vijećem sigurnosti UN-a, dobila je ekspresni odgovor

Beograd: Ministarstvo pravde uručilo ugovore o dodjeli sredstava po osnovi oportuniteta
Foto: A.K./ATA Images/PIXSELL
1/3
11.12.2024.
u 11:20

Srbija se očito tek treba suočiti s vlastitom prošlošću i shvatiti razliku između Franje Tuđmana, koji je branio svoju zemlju od agresora, i gospodina Miloševića i njegovih sljedbenika, od kojih su neki i danas na vlasti u Beogradu, koji su odgovorni za agresiju - rekao je hrvatski veleposlanik pri UN-u Ivan Šimonović

Pred Vijećem sigurnosti UN-a redovito polugodišnje izvješće podnijeli su predsjednica i tužitelj Međunarodnog rezidualnog mehanizma za kaznene sudove, Graciela Gatti Santana i Serge Brammertz. To je sudsko tijelo osnovano 2010. kako bi dovršilo rad Međunarodnih kaznenih sudova za Ruandu i bivšu Jugoslaviju. HRT prenosi kako je sutkinja Gatti Santana nazvala „slučaj Jojić i Radeta“ jednim od najgorih slučajeva kada je riječ o nesuradnji sa sudom koji od Srbije traži uhićenje i prebacivanje u Haag dvoje optuženih za zastrašivanje svjedoka u postupku protiv Vojislava Šešelja.

Tužitelj Brammertz je kazao kako se u može očekivati da u bliskoj budućnosti bude dovršeno prebacivanje slučaja protiv Vojislava Šešelja u Srbiju kako bi bio izveden pred nacionalni sud. Brammertz je kazao i kako je njegov ured u 2024. zaprimio više od 400 zahtjeva za pomoć nacionalnih sudova koji su preuzeli postupke za zločine počinjene u Ruandi i bivšoj Jugoslaviji. Kazao je i kako neke države i dalje provode politiku pružanja utočišta osumnjičenima za ratne zločine kako bi izbjegli kazneni progon.

Članice Vijeća sigurnosti uglavnom su pozitivno ocijenile rad Mehanizma, s izuzetkom Rusije koja uporno traži zatvaranje. Srpska ministrica pravosuđa Maja Popović u svom je obraćanju, među ostalim kritizirala Hrvatsku i BiH te rekla kako se u Hrvatskoj za ratne zločine sudi samo Srbima, a ne kažnjavaju se oni koji su počinili zločine nad Srbima, te da je situacija slična i u BiH.

VIDEO Tuđman je skrivao bolest, pravu istinu nije znala ni Ankica, a liječnici su bili pod zavjetom šutnje

Pitala je i zašto se kritizira Srbiju i Republiku Srpsku zbog davanja imena ulicama po ratnim zločinima, a ne prigovara se Hrvatskoj gdje je zračna luka imenovana po Franji Tuđmanu, dodala je i da su odgovorni za ratne zločine poput Nasera Orića i Ante Gotovine slobodni.

Hrvatski veleposlanik pri UN-u Ivan Šimonović oštro je odgovorio: - Srbija se očito tek treba suočiti s vlastitom prošlošću i shvatiti razliku između Franje Tuđmana, koji je branio svoju zemlju od agresora, i gospodina Miloševića i njegovih sljedbenika, od kojih su neki i danas na vlasti u Beogradu, koji su odgovorni za agresiju. Veličanje ratnih zločina i negiranje počinjenih zločina, pa tako i genocida u Srebrenici, neprihvatljivi su. Oni povećavaju patnju žrtava, koče pomirenje i destabiliziraju regiju - rekao je pa dodao: 


- Srbija i njezin usamljeni pristaša u Vijeću sigurnosti zaboravljaju da je srpska agresija na Hrvatsku, BiH i Kosovo bila sam okvir za sve zločine počinjene u regiji 1990-ih.

>>FOTO Dive se paprikama i metu po sajmovima: Ovo su predsjednički kandidati u 'otkačenijem' izdanju>>

Beograd: Ministarstvo pravde uručilo ugovore o dodjeli sredstava po osnovi oportuniteta
1/26

Komentara 12

BE
bendzola
12:27 11.12.2024.

Srbija je dobila 1.200 godina robije na Haaškom tribunalu, a da glavni počinitelji i glavni organizatori u zločinima - oficiri JNA, uopće nisu bili optuženi niti procesuirani. Da jesu Srbija bi dobila preko 3.000 godina robije. Tek tada bi pravda bila zadovoljena, a ratni zločinci im nebi sjedili u parlamentu nego u zatvoru

Avatar KlimaveLaži
KlimaveLaži
12:42 11.12.2024.

srpsku muziku i običaje treba prognati iz HR... I SVE koji ne poštuju hrvate sa hr domovnicom

BA
bacenheider
12:31 11.12.2024.

Hrvatska mora Srbiju blokirat na putu prema EU sve dok ne predaju sav materijal iz Ii Svjetskog rata na vidjelo i da se vidi tko je sto radio,a ne samo tako olako pristajati na srpsko-komunisticku istinu.Popisi stanovnistva iz tog vremena govore nesto drugo!

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije