POPIS STANOVNIŠTA

Stazić: Mnogi su se Srbi izjasnili drukčije

24.05.2002.
u 00:00

* HSP: Vijest o smanjivanju broja Srba jedna je od boljih u posljednje vrijeme * HDZ: Popisivanje stanovništva prema UN-ovim standardima

Iako podatak o tome da je Srba u Hrvatskoj danas jedva nešto više od četiri posto nije službeno objavljen, zastupnici su se jučer njime služili kao gotovom činjenicom. Budući da je stanovništvo u Hrvatskoj popisano prije više od godinu dana, a podaci još nisu objavljeni, u političkim je krugovima informacija o broju Srba doživljena vrlo ozbiljno i odmah je izazvala različite komentare. Neslužbeno se može čuti kako postoji bojazan među vladajućim strankama da će objavljivanje toga podatka izazvati kritiku međunarodne zajednice, a u HDZ-u primjećuju da će to onima koji su neskloni Hrvatskoj poslužiti kao prvi pravi dokaz da je Tuđman etnički očistio Hrvatsku od Srba. Oporba komentira da je ideja o povećanju broja srpskih zastupnika u Saboru s jednoga na tri ili četiri zastupnika, koja bi se provela novim izbornim zakonom, zapravo pokušaj koalicije da preventivno utiša ljutnju međunarodnih krugova. No, zastupnici koalicije u javnim su istupima vrlo realni i kažu: popis je popis, na rezultate se ne može utjecati.

- Nezgodno je komentirati neslužbeni podatak, ali ako uzmemo da je to točno, onda treba uzeti u obzir što je sve na to moglo utjecati - kaže SDP-ov zastupnik Nenad Stazić. - Sigurno je da se dio građana koji su se izjašnjavali kao Srbi ili Jugoslaveni sad izjasnio drukčije, što je njihovo pravo. Osim toga, ne može se zanemariti da su mnogi građani napustili Hrvatsku, a u tom kontekstu je važno kako se ostvaruje pravo na povratak.

Stazić smatra da konačan broj srpskih zastupnika nije primarno pitanje jer i jedan ponekad može govoriti kao tri. No, važno je da manjine imaju svoje predstavnike u parlamentu jer imaju posebne potrebe i probleme. Staziću nije jasna najava Milorada Pupovca da Srbi neće priznati rezultate popisa, jer su oni jednostavno činjenica.

Za šefa HSP-a Antu Đapića vijest o smanjenju broja Srba jedna je od boljih u posljednje vrijeme, koja pokazuje i to da su hrvatski Srbi i Jugoslaveni prihvatili Hrvatsku za svoju domovinu i počeli se izjašnjavati kao politički Hrvati. "Odbacujem optužbe o etničkom čišćenju. Srbi nisu nestali, već se više tako ne izjašnjavaju. Na primjer, od 120.000 deklariranih Jugoslavena, tako ih se izjasnilo manje od 100", kaže Đapić i dodaje da je podatak o četiri posto porazan za Pupovca, ali dobar za Hrvatsku.

Vladimir Šeks, potpredsjednik HDZ-a, podsjeća na to da je Zakon o popisu stanovništva napravljen prema standardima UN-a, prema kojima se ne popisuje osoba koja je najmanje godinu dana neprekidno odsutna iz zemlje. Mogućnost da broj srpskih zastupnika u Saboru poraste, Šeks dočekuje s protupitanjem nije li dvojbeno da neka manjina bude privilegirana, a Hrvatska ima ustavnu odredbu o jednakosti svih manjina. Pupovčeve optužbe da je Hrvatska etnički očišćena od Srba, Šeks doživljava kao nastavak njegove sofisticirane i perfidne optužbe protiv svih hrvatskih vlasti, a posebno HDZ-a. Pupovac svjesno prešućuje da su mnogi Srbi otišli jer su bili pripadnici JNA, ili su sudjelovali u oružanoj pobuni, ili su pak poslušali zapovijedi svojih krajišnika da nakon Oluje odu iz Hrvatske, kaže Šeks.

Mladenka Šarić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije