Bez obzira na prosvjed dužnika u francima i najavu novih okupljanja, idućih dana ne treba očekivati pomake u odnosu dužnika i banaka sve dok se Vrhovni sud ne izjasni o žalbama koje su podnijele banke i Udruga Franak. A ta se presuda očekuje sredinom svibnja. Iako je odbacio mogućnost opće intervencije HNB-a, guverner središnje banke aktualizirao je status najugroženije skupine dužnika – građana koji su prestali vraćati stambene kredite te im prijete deložacije i sudski postupci ovrhe, neovisno o tome u kojoj su valuti zaduženi.
Vujčić smatra da kod dužnika "vrlo slabe i upitne kreditne sposobnosti" sav gubitak moraju preuzeti banke, posebno kad je riječ o francima. Bankari su i na skupu guvernera regije (Erste, Hypo, Raiffeisen) potvrdili spremnost da pomognu dužnicima prema socijalnim kriterijima, no odbijaju generalni oprost duga koji traži Udruga Franak.
Potvrdi li Vrhovni sud mišljenje Visokog trgovačkog suda da je devizna klauzula zakonita, past će u vodu sve nade Udruge Franak da se krediti preračunaju po početnom tečaju. Mala je vjerojatnost da bi Vrhovni sud mogao srušiti deviznu klauzulu, jer se tako nešto nisu usudili ni u Mađarskoj gdje je Vrhovni sud prosudio da dužnici snose valutni rizik.
>>Cijelu priču pročitajte u tiskanom izdanju Večernjeg lista od četvrtka ili prelistajte u e-izdanju Večernjeg lista
>>Boris Vujčić: Rate kredita u eurima mogle bi rasti
>>Vujčić: Ne dam ostavku. Konverzija kredita iz CHF u kune ugrozila bi stabilnost
kad pozajmis 50 tisuca kuna a pozajmljivac te trazi da vratis 150 tisuca kuna umjesto 75 tisuca dogovorenih onda se to zove kamatarenje ili lihvarstvo..duznik je zrtva a kamatar je kriminalac... sta je ovdje nejasno??????????????