Visoki prekršajni sud u vijeću kojim je predsjedala Goranka Ratković, a članice su bile Kristina Gašparac Orlić i Gordana Korotaj odbile su žalbu Policijske postaje Pula PU Istarske protiv presude kojom su NK Istra 1961 i Darko Podnar u nedostatku dokaza oslobođeni prekršajne optužbe zbog pirotehnike na utakmici protiv Hajduka.
Policija se žalila da je prvostupanjski sud pogrešno zaključio da zbog toga što je NK Istra platila zaštitarskoj tvrtki Sokol uslugu osiguranja, nema njihove odgovornosti. Za policiju je važna točka 9. Zapisnika sa sastanka djelatnika MUP-a, NK Istre 1961 i NK Hajduka, u kojoj je uoči utakmice u rujnu 2018. navedeno: "Redari na jugu moraju obavljati bolji pregled navijača kako bi se spriječio unos pirotehnike".
Policija osporava i "paušalnu" ocjenu prvostupanjskog suda da su se navijači mogli slobodno kretati unutar sportskog objekta jer je to neistina. Pri svakom ulasku zaštitari pregledavaju navijače što znači da je pregled bio nedostatan i nekvalitetan, a za to policija tereti NK Istru i Podnara kao odgovornu osobu. Policija se pozvala i na disciplinski postupak HNS-a u kojem je upozoreno koliko je za gledatelje opasno unošenje i paljenje pirotehničkih sredstava na stadionu te da je "obveza kluba spriječiti unošenje i uporabu takvih predmeta". Na utakmici Istre i Hajduka utvrđen je "neprijeporan propust organizatora te se klub ne može izuzeti odgovornosti".
Međutim, i Visoki prekršajni sud je potvrdio da su klub i Podnar poduzeli sve naložene mjere radi osiguranja utakmice sukladno Zakonu o sprečavanju nereda na športskim natjecanjima, te u skladu s preporukama i mjerama nadležne Policijske uprave. VPS obrazlaže da iz upute redarima kako da spriječe unos pirotehnike ne proizlazi odgovornost kluba i odgovorne osobe. K tomu, dužnost redara opisana je u članku 10. Zakona o sprječavanju nereda na športskim natjecanjima, pa između ostaloga utvrditi i posjeduje li osoba koja ulazi na športski objekt "alkoholna pića, drogu, pirotehnička sredstva, oružje ili druge predmete pogodne za nanošenje ozljeda ili za stvaranje nereda ili nasilja te takve predmete privremeno oduzeti" te takvoj osobi zabraniti pristup športskom objektu. Zbog nepostupanja po zakonskim odredbama redari podliježu prekršajnoj odgovornosti.
"Stoga su radnje i dužnosti redara jasno odvojene od propisanih mjera i obveza organizatora športskog natjecanja.", obrazlaže VPS. Kako je klub sve poduzeo, policija je zbog paljenja baklji eventualno mogla zbog tog propusta teretiti redare. A to što je NK Istra u disciplinskom postupku pred HNS-om novčano kažnjena zbog postupanja protivno HNS-ovu pravilniku, po stavu suda ne utječe na (ne)postojanje prekršajne odgovornosti. I to što su se navijači mogli nesmetano kretati za vrijeme utakmice, što je policiji bilo pogrešno, kao i da je udruga navijača Demoni dala NK Istri materijalnu potporu za potrebe osiguranja utakmice, također ne dovodi u sumnju pravilnost i zakonitost prvostupanjske presude, zaključile su sutkinje.