MJERE VLADE FBiH Za ublažavanje krize prijete bankarima i trgovcima

Tržni centri morat će imati 60 posto proizvoda iz BiH

07.05.2009.
u 23:00

Plan mjera Vlade Federacije BiH za ublažavanje posljedica globalne ekonomske krize pretrpio je značajne kritike u entitetskom Parlamentu, ali će većina njih najvjerojatnije ipak biti prihvaćena na idućem okupljanju zastupnika.

Bankarski sektor
Oporba, međutim, upozorava na nemogućnost provedbe prije svega mjera u sektoru gospodarstva i stanovništva.

One su uglavnom okrenute bankarskom sektoru, pa se tako predlaže žurno donošenje izmjena Zakona o porezu na dobit gospodarskih subjekata.

Suština tog prijedloga je da se onim bankama koje gospodarstvu i građanima zaračunavaju kamatu po stopi većoj od sedam posto, bude utvrđena stopa oporezivanja dobiti u postotku od 50 posto.

-Ukoliko se i tada zadrže kamatne stope na neobjašnjivo visokoj razini kao danas, svi proračuni u FBiH povući će sredstva iz komercijalnih banaka na račune Centralne banke BiH, navodi se u prijedlogu Vladinih mjera.

Predviđeno je i subvencioniranje kamata u iznosu od 50 posto na potrošačke kredite i leasing građana za nabavu robe domaće proizvodnje.

Korisnici kredita
Krediti bi bili davani s rokom otplate od pet godina pod uvjetima koji ne mogu biti nepovoljniji od uvjeta koje Vlada dogovori s bankama. Korisnici kredita će morati dostaviti dokaze da su nabavili robu proizvedenu u BiH.

Damir Mašić, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta FBiH, kaže kako je upitno tko će vršiti odabir korisnika kredita te da je nepoznato otkud Vladi procjena da će za subvencioniranje kamata biti potrebno pet milijuna KM.

Teško provediva je i mjera koja predviđa da se izmjenom zakonskih propisa osigura da u velikim trgovačkim centrima mora biti minimum 60 posto domaće robe.

-Tko će kontrolirati plasman domaćih proizvoda. Kako će se to mjeriti u broju, količini, težini, pita Mašić.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije