Dvogodišnji dječak Khalid iz Sirije prva je žrtva među izbjeglicama u 2016. godini. Poginuo je u nesreći na moru kada se gumeni čamac s 35 izbjeglica zbog velikih valova i loših vremenskih uvjeta nasukao na oštre stijene otoka Agathonisi u Grčkoj. Upravo zbog lošeg vremena i gotovo nemogućeg prolaska Mediteranom i Egejskim morem, a ne zbog provođenja akcijskog plana EU s Turskom kako bi se zaustavio priljev izbjeglica u Europu, broj migranata koji prolaze balkanskom rutom kroz Hrvatsku drastično je pao u posljednje vrijeme.
Skupe vize za Sirijce
No, više je nego sigurno da će s proljećem i poboljšanjem vremena stići i novi veliki val izbjeglica. Očekuje se da će oko milijun ljudi ove godine krenuti prema EU, što je potvrdio i predsjednik Europskog vijeća Donald Tusk.
– Iako će se priljev izbjeglica i migranata usporiti tijekom zime zbog vremenskih neprilika, moramo biti spremni na proljeće za još veće valove – naglasio je Tusk. Otkad je dogovoren akcijski plan, Turska provodi određene mjere kako bi zaustavila priljev izbjeglica. Posljednja od mjera jest uvođenje viza od 8. siječnja za sve sirijske državljane koji će ući u Tursku preko zračne i morske luke. Sirijski državljani će za dobivanje turske vize imati rigorozne mjere i isključivo će ih moći dobiti u veleposlanstvima. A te vize neće biti nimalo jeftine. Cijene će se kretati od 60 do 200 dolara. Kopnene granice između Sirije i Turske i dalje će biti otvorene za sve Sirijce, i to bez vize, što zvuči paradoksalno. Velik broj Sirijaca prolazi tursko-sirijsku granicu upravo kopnom.
Skidanje arapskih natpisa
Prema službenim statistikama, u Turskoj danas živi oko dva i pol milijuna sirijskih izbjeglica. Velik broj njih radi i štedi novac za put te čeka povoljnije vremenske uvjete. Turska im je zbog toga uvela nove represivne mjere. Naime, više neće moći raditi bez radne dozvole. Isto tako, u gradu Gaziantepu, gdje je najviše sirijskih izbjeglica, njih čak milijun i pol, Sirijci koji imaju otvorene trgovine dobili su ultimatum od Turske – moraju što prije prijaviti svoje djelatnosti, ali i skinuti arapske natpise sa svojih lokala.
Sporost administracije pri spajanju izbjeglih i razdvojenih obitelji u zemljama Europske unije uvelike će utjecati i na priljev migranata. Naime, izbjeglicama iz Sirije koje su balkanskom rutom došle u zemlje EU, iako tamo borave već nekoliko mjeseci, još nisu odobreni nikakvi statusi. Među njima je i Muhamed Fadil kojega smo sreli još u kolovozu u beogradskom parku, a danas je u Bavarskoj.
– Pet mjeseci nalazim se u Njemačkoj. Predao sam sve papire, a još nemam reguliran boravak ni izbjeglički status. Moja žena i troje djece nalaze se u Turskoj. U Istanbulu su predali zahtjeve za spajanje obitelji. Međutim, rečeno im je da moraju čekati najmanje dvije godine od datuma kada ja službeno dobijem bilo kakav status – kazao je za Večernji list.
>>Bavarska: U Njemačku ne smije ući više od 200.000 izbjeglica godišnje
Evo, na zalost ne mogu komentirati kolumnista Jurasica, ali dajte uputite neznalicu da se moze ici samo u a ne na Mali Losinj, jer je Mali Losinj samo grad na otoku Losinju, bas kao i Veli Losinj....