Prevoditelj UN-a

U Srebrenici izgubio roditelje i brata.'Svijet treba preispitati imunitet UN-a'

hasan
Dnevnik Nove TV
17.07.2014.
u 20:28

Nizozemski bataljun je odgovoran presudom koju sam ja pokrenuo i ovom drugom presudom, kaže Nuhanović

Hasan Nuhanović je u vrijeme srebreničkog masakra bio prevoditelj UN-a. U pokolju je izgubio roditelje i brata, a prije nekoliko godina dobio privatnu tužbu protiv Nizozemske, kakvu su poslije podigle i druge obitelji.

Za Dnevnik Nove TV odgovorio je na pitanje kako je doživio jučerašnju presudu kojom je nizozemski sud Nizozemsku proglasio odgovornom za pogibiju 300 Srebreničana, koji su 1995. spas tražili u zaštićenoj zoni UN-a pod kontrolom nizozemskog bataljuna. „Ja vidim ovu presudu kao nastavak procesa koji sam ja formalno-pravno završio prije nekih godinu dana, kada je sud proglasio Nizozemsku odgovornom za tri osobe – mog oca, brata i još jednog čovjeka, a sada je taj broj 300 osoba. Ne znam čime je utvrđen taj broj od 300 ljudi, ali riječ je o ljudima koji su se nalazili u bazi UN-a. Ne znam kako će dalje teći taj proces, i jedna i druga strana su najavile žalbe – hoće li se proširiti odgovornost Nizozemske na druge žrtve Srebreničkog genocida, to samo zna nizozemski sud“, rekao je Nuhanović.

Na pitanje može li nizozemski bataljun sam snositi krivnju što nije zaštitio ljude odgovorio je:

 - Nizozemski bataljun je odgovoran presudom koju sam ja pokrenuo i ovom drugom presudom. Odgovoran je za konkretan čin, u ovom slučaju za istjerivanje ljudi iz baze i njihovo izručenje Mladićevim ubojicama koji su onda te dječake i muškarce ubili. Što se tiče šire uloge nizozemskog bataljuna, oni su bili u okviru mandata UN-a. Međutim, ja sam pokušao tužiti UN, nisam uspio. Majke Srebrenice su pokušale tužiti UN, nisu uspjele. Dakle, sud u Strasbourgu je donio odluku da se UN ne može tužiti. UN ostaje izvan zakona. Nije naša stvar što se niti jedan sud nije proglasio nadležnim za UN, to je problem cijelog svijeta, da se preispita apsolutni imunitet Ujedinjenih naroda. Znači, sud se proglasio nadležnim za Nizozemsku i mi tužimo Nizozemsku. Neka Nizozemska sada priča sa svojim partnerima iz NATO-a, UN-a i Europe, jer u trenutku počinjenja genocida u Srebrenici po konvenciji iz 1948. godine o sprečavanju genocida, svaka država članica UN-a je dužna zaštititi ljude od genocida. Ljude od genocida u Srebrenici trebale su zaštititi zemlje u regiji, možemo reći da je trebala i Hrvatska, i one zemlje koje su imale raspoređene snage vrlo blizu Srebrenice, Velika Britanija i Francuska. NATO je bio poletio s avionima pa se vratio, nije bombardirao srpske snage. Više je tu bilo čimbenika uključenu u događaje, a Nizozemci su odgovorni za konkretne stvari. Vidjet ćemo kako će stvar ići dalje, hoće li cijela odgovornost biti pripisana Nizozemskoj ili će biti pripisana i još nekom drugom, odgovorio je Nuhanović.

>> Postrojbe UN-a svojim su činom civilima potpisale smrtnu presudu

Ključne riječi

Komentara 13

Avatar zatvaraju mi oči
zatvaraju mi oči
22:34 17.07.2014.

Zločini u Bleburgu (Križni put) ili nad Armencima u Otomaniji, 10 puta su brojni i monstuozniji nego li ovaj zločin u Srebrenici gdje su na spomenicima prvotno bili navedeni i živi, njih 500. Zašto je Srebrenica genocid a nije genocidcid Bleiburg, Armenci, isto kao i u zadnjih 50 godina na Bliskom i Srednjem Istoku preko 60 milijuna ubijenih i protjeranih kršćana?! Očevidno matematika i brojke nemaju prvobitni značaj jer služe politici i zato, grubo rečeno, genocid nije više kao što je nekad bio. Danas je to ovisno o broju podignutih ruku ispolitiziranih sudaca.

Avatar Idler 3
Idler 3
21:14 17.07.2014.

Dajte-najte pa za svoje "zasluge" u Srebrenici britanski general Michael Rose je dobil plemićku titulu....il o tom nebumo ovaj put !?

KO
kojesta
21:14 17.07.2014.

un i mirotvorstvo? tko to jos vjeruje? da postoje vec glasine i u eu-medijima da se ide na sud sa tzv. vijecem sigurnosti. (balkan, ruanda, ist. timor, kambodja, sr. afrika itd.) osim toga un vojnici nikad nemaju pravu ratnu opremu, zato i ne mogu nista. a rat na balkanu bio je ocito stvar dogovora odr. svjetskih krugova.

Važna obavijest
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu i mobilnim aplikacijama Vecernji.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.

Za komentiranje je potrebna prijava/registracija. Ako nemate korisnički račun, izaberite jedan od dva ponuđena načina i registrirajte se u par brzih koraka.

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije