Novorođenče zamotano u zelenu krpu i žuti najlon leži na prljavom madracu na podu bolničke kapelice u gradu Taclobanu na Filipinima. Rođeno je prije vremena jer je majka za vrijeme oluje doživjela stres. Ima samo 1,3 kilograma, a jedina vrsta medicinske pomoći koju može dobiti jest infuzija.
Najlon umjesto inkubatora
Inkubatora nema, nema ni struje... Liječnici kažu da ima nekih šansi da preživi, no nitko zaista ne želi ništa predviđati.
Ovo je samo jedna od “tajfunskih beba”, djece rođene za vrijeme i nakon katastrofalne oluje koja je zahvatila ovaj dio Filipina. Djelatnici humanitarnih organizacija tvrde da su u ovome trenutku upravo novorođenčad i trudnice jedna od najugroženijih i najranjivijih skupina pogođenih ovom prirodnom katastrofom. Naime, od trenutka kada je tajfun poharao Filipine, samo u Taclobanu umrlo je šestero novorođenčadi. Liječnici kažu da bi njihove živote spasio jedan malo jači generator koji bi mogao strujom napajati inkubatore, no do današnjeg dana oni do njega nisu mogli doći. Liječnici, koji su i sami žrtve tajfuna, zaista su domišljati – najlon u koji je malena zamotana trebao bi poslužiti za održavanje toliko potrebne topline.
Umjesto gipsa – amputacija
Liječnici su naučili majke kako da ručno upuhuju kisik u pluća prerano rođenih beba u nadi da će na kraju ipak uspjeti preživjeti.
U bolničkoj kapeli smješteno je čak 26 novorođenčadi kojoj život visi o koncu, a smrt ovih najbespomoćnijih ovdje je svakidašnja pojava.Ništa bolje ne prolaze ni starija djeca ni odrasli koji su u tajfunu slomili ruke ili noge. Zbog nedostatka antibiotika, krvi za transfuziju i medicinskih potrepština liječnici su prisiljeni amputirati polomljene udove kako bi spriječili da dođe do sepse. Ozljede koje bi u normalnim uvjetima bile lako izlječive, na području koje je poharao tajfun smrtonosne su, a u najboljem slučaju ostaje trajni i potpuni invaliditet.
Filipinski predsjednik Benigno Aquino žrtve tajfuna zamolio je da budu strpljive. Rekao je da vlada mora brinuti o pola milijuna onih koji su ostali bez krova nad glavom i o 1,5 milijuna onih koji nemaju što jesti. No stručnjaci Svjetske zdravstvene organizacije upozoravaju da se to područje tek nalazi pred razdobljem u kojem bi zarazne bolesti mogle odnijeti velik broj života.
Evo prosao je itjedan dana id katastrofe na Filipinima i osim "trulih" Amera niti jedna "super" drzava nije poslala niti "flaster" ili par boca pitke vode! Gdje su sada dezurni mrzitelji Amera na ovom forumu koji obicno bacaju drvlja i kamenje na 'imperialisticke" Amere. Sta sada ne hvale uspjehe i humanitarnost Kine, Rusije, Svedske, Norveske, Irana, Kube, Venezuele. Sve te drzave imaju ili naftu, rudna bogatstva ili zadivljujucu socijalnu svijest a jedino je americka flota na mjestu prirodne tragedije i pruzaju pomoc u pitkoj vodi, hrani, medicinskim potrepstinama, donijeli generatore za elekrticnu struju i obnavljaju energetsku mrezu, ciste i popravljaju aerodrome ...