Vlada Republike Hrvatska bila je dužna očitovati se o prijedlogu za izglasavanje nepovjerenja premijeru Tihomiru Oreškoviću u roku od osam dana, a nije to učinila. Upozorava na to doc. dr. sc. Mato Palić, stručnjak za ustavno pravo. Naime, sjednica Vlade zakazana za srijedu otkazana je, a saborski će zastupnici o sudbini premijera Oreškovića odlučivati danas.
– Prema Poslovniku Hrvatskog sabora, dužnost je Vlade da se očituje o izglasavanju nepovjerenja premijeru jer to, u konačnici, dovodi do pada cijele Vlade. U tih tjedan dana se i ne može glasovati o nepovjerenju predsjedniku Vlade – ističe Mato Palić, docent na katedri ustavnih i političkih znanosti Pravnog fakulteta u Osijeku. Autor je, inače, više znanstvenih i stručnih radova iz područja izbornih sustava. “Padne” li Orešković danas, novi mandatar ima rok od 30 dana da formira Vladu.
Nove vratolomije?
– SDP je najavio da će glasati za opoziv Tihomiru Oreškoviću, kao i manjinski zastupnici, a kada se tome pribroje HDZ-ovi zastupnici, očekivati je pad premijera, ne bude li nekih vratolomija.
No, stvari se zaista dinamično mijenjaju i teško je bilo što prognozirati – “ograđuje” se docent Palić.
Naš sugovornik dodaje i kako prvi potpredsjednik Vlade Tomislav Karamarko, ako sam podnosi ostavku, nije u istoj poziciji kao opozvani premijer.
– Karamarko može predložiti nekoga iz HDZ-ove kvote za nasljednika, a i ne mora – nastavlja.
A ustavni su stručnjaci, zbog svega, oprezni s izjavama, osobito kada je riječ o preslagivanju koje će, po svemu sudeći, uslijediti nakon rušenja predsjednika Vlade. Po pojedinim stajalištima, aktualni ministar financija i HDZ-ov kandidat za novog mandatara Zdravko Marić ne mora skupiti 76 potpisa saborskih zastupnika pa se tek onda zaputiti na konzultacije na Pantovčak. Predsjednica Kolinda Grabar-Kitarović priliku mu za sastavljanje nove Vlade, po nekim mišljenjima, može dati čak ako “u startu” i nema zajamčenu većinu ako se ne pojavi nitko drugi s osiguranom većinom. No, ne slažu se svi s tim stavom.
– Ne želim to komentirati, sve će se vidjeti u petak – kratak je bio Palić. Po Ustavu, ne sastavi li se nova Vlada mjesec dana nakon rušenja “stare”, predsjednik države dužan je odmah donijeti odluku o raspuštanju Hrvatskoga sabora i raspisati prijevremene parlamentarne izbore.
– Tolika je zavrzlama u zemlji nastala da se to ne može ukratko elaborirati pa je bolje ništa ne komentirati. Ništa nije crno-bijelo – poručuje pak prof. dr. sc. Zvonimir Lauc, još jedan ustavni stručnjak iz Osijeka.
>>Dao sam ostavku na mjesto prvog potpredsjednika Vlade. Pozivam Oreškovića i Petrova da učine isto
Hrvatska pobijedila u ratu kao Božja miljenica kao David protiv Golijata s praćkom u ruci a sada potpuno poražena u miru od nelustriranog SKH danas poznatijeg kao SDP skupa s medijima koji samo drukaju i drukaju za drugove građane i njihov pakao