SLUČAJ BOBETKO

Ustavni sud nadležan je za optužnicu

27.09.2002.
u 00:00

* Vlada će početkom sljedećeg tjedna zatražiti o tome mišljenje ustavnih sudaca, kazao je potpredsjednik Vlade Goran Granić

Saborski Odbor za Ustav zauzeo je jučer stajalište da je hrvatska Vlada ovlaštena zatražiti mišljenje od Ustavnog suda o tome je li optužnica protiv generala Janka Bobetka protuustavna. Ustavni se sud ne može proglasiti nenadležnim u tom slučaju jer ga na davanje mišljenja obvezuje članak 128. Ustava koji govori da Ustavni sud prati ostvarivanje ustavnosti i zakonitosti te o uočenim pojavama neustavnosti i nezakonitosti izvješćuje Hrvatski sabor. Nakon što su jučer riješene sve proceduralne dvojbe otvorene najavom da Hrvatska ulazi u pravni spor s Haagom jer je optužnica neustavna, Vlada će vjerojatno početkom sljedećeg tjedna zatražiti o tome mišljenje ustavnih sudaca, kazao je potpredsjednik Vlade Goran Granić.

Jučerašnja sjednica Odbora sazvana je u izvanrednim okolnostima, jer Hrvatska dosad nije bila u sličnoj situaciji pa nisu niti utvrđena pravila postupanja i procedura. Nakon što se vidjelo da ima temelja za pravni spor s Haaškim sudom, Vlada se našla u dvojbi kako to izvesti. Glavno je pitanje bilo je li Ustavni sud mjerodavan za procjenu optužnice, s obzirom na to da se u dosadašnjoj praksi s time nije susretao te koje tijelo državne vlasti uopće traži procjenu ustavnosti optužnice. Parlamentarni je Odbor te dvojbe otklonio, a Ustavni će sud kad zaprimi zahtjev morati žurno obraditi taj slučaj, te o svome mišljenju izvijestiti Vladu i Sabor. Tek nakon toga hrvatska će Vlada moći službeno izvijestiti Haaški sud o svojim stavovima i budućim potezima.

Goran Granić objasnio je članovima Odbora, šefovima svih zastupničkih klubova i brojnim zainteresiranim zastupnicima da je optužnica protiv Bobetka protuustavna jer dovodi u pitanje legitimnost antiterorističke akcije u Medačkom džepu, a od optužnica protiv generala Ademija i Gotovine razlikuje se i po tome što je usmjerena na načelnika Glavnog stožera HV-a. "Ovdje nije važno ime Janka Bobetka, nego to što je optužen načelnik GS HV-a, dakle onaj tko je po Ustavu i zakonima RH odgovoran za donošenje odluka. Ovdje se brani princip prava na obranu. A stav Ustavnog suda kasnije se može primijeniti i na niže razine zapovijedanja tom akcijom", kazao je Granić.

Predstavnici svih stranaka još su jednom iskazali potporu Vladi, s tim da su se oporbene stranke zauzimale da se pokuša naći i neko trajno rješenje za sve buduće situacije. I ustavni pravnik prof. dr. Branko Smerdel kazao je da je prijedlog izmjene Ustavnog zakona o suradnji s Haagom kojim bi se optužnice davale na konačnu procjenu Vrhovnom sudu RH razborit. Time bi, kazao je, Hrvatska dobila jedno sredstvo za pravnu borbu, iako je kazao da je svjestan da nam u ovom trenutku izmjena Ustavnog zakona ne bi pomogla. Dodao je da će sličnih situacija biti te da ih Vlada ne smije čekati nespremna, već osnovati stručni tim koji bi predviđao moguće probleme i tražio presedane na koje se može pozvati u pravnim sporovima.

Oporbeni zastupnici dotaknuli su se preksinoćnjeg govora predsjednika Mesića, ocijenivši da se on svrstao u manjinu od 10 posto građana koji bi izručili generala Bobetka bez borbe. Pravni eksperti u HDZ-u razmatraju je li Mesić povrijedio Ustav, a potom će razmotriti i pokretanje njegova opoziva u Saboru, kazao je Vladimir Šeks. I Vesna Škare-Ožbolt smatra da bi se Mesićevim govorom trebao pozabaviti Ustavni sud, te navodi kako se Milošević u Haagu brani tvrdnjom da je Hrvatska smišljeno prognala Srbe, što se navodi u haaškoj optužnici protiv Bobetka.

SDP i HSS zauzeli su stav da ulaženje u pravni spor nije prekid suradnje s Haagom te da se suradnja ne može svoditi samo na prihvaćanje zahtjeva. "I borba pravnim sredstvima također je suradnja", kazao je Zdravko Tomac. Oporba se zauzela za revidiranje Vladina stava prema optužnicama protiv Ademija i Gotovine, jer su u mnogim navodima iste kao i Bobetkova.

Mladenka Šarić

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije