PRIJEDLOG

Vjeronauk ni u vrtiće ni u škole

15.11.2001.
u 00:00

* Samo Marija Bajt (HDZ) za ostanak vjeronauka u školama

Prema mišljenju nekih saborskih zastupnika, jedno od ključnih pitanja u Prijedlogu zakona o pravnom položaju vjerskih zajednica bez sumnje je odnos prema vjeronauku. To više začuđeni su što je to pitanje gotovo marginalizirano u raspravi na sjednici Odbora za obrazovanje, znanost i kulturu, pa upozoravaju da se zapravo ispod žita vjeronauk želi, ako ne izbaciti, onda utopiti u nekakav predmet opće kulture. Neki smatraju i da se želi potaknuti rasprava o svjetonazoru koji se tijekom školovanja želi usaditi u djecu.

Zlatko Šešelj (SDP) smatra da je pitanje održavanja vjeronauka u školama dvojbeno, da bi on osobno možda bio protiv, ali da to ulazi u područje vjerskih sloboda. Kad je pak riječ o vrtićima, Šešelj je protiv jer drži da su djeca premalena i da bi vjeronauk tamo zasigurno izazvao podjele.

Jedina koja se u spomenutoj raspravi zauzela za ostanak vjeronauka u školama bila je Marija Bajt iz HDZ-a, koja ističe da nije riječ ni o kakvoj prisili, nego o slobodnom izboru i volji svakog. Zanimljivo je i da je iz Biskupske konferencije stigao prigovor na čl. 8. spomenutog zakonskog prijedloga s tvrdnjom da se njime djeca dijele po vjeroispovijesti, a da je Crkva protiv toga, odnosno da se ona zauzima za verificiranje programa. U tom se članku, naime, ističe:

"Na traženje roditelja ili skrbnika u javnim ustanovama za predškolski odgoj, program predškolskog odgoja sadržavat će i vjerski odgoj. Program vjerskog odgoja provodit će se u odgojnim skupinama koje obuhvaćaju djecu pojedine vjeroispovijesti sukladno pravilniku koji donosi ministar nadležan za predškolski odgoj."

Dr. sc. Milan Šimonović, predstojnik Nacionalnog katehetskog ureda Hrvatske biskupske konferencije, suprotno tome, iznio je prijedlog: "Vjerski odgoj provodit će se u okviru onog programa koji u sebi sadrži programske sadržaje određene vjeroispovijesti, sukladno pravilniku koji donosi ministar nadležan za predškolski odgoj."

Dr. Gvozden Flego s Filozofskog fakulteta poziva se na statističke podatke iz europskih zemalja, odnosno na činjenicu da tamo vjeronauka gotovo uopće nema. Po Flegi, tumače neki, postavlja se pitanje može li u školama uopće biti vjeronauka. Slično mišljenje, drže, ima i SDP-ov zastupnik Zlatko Šešelj. Na sjednici Odbora predstavnik baptističke crkve bio je skeptičan prema vjerskom odgoju u vrtićima, a čulo se i da bi to moglo podijeliti djecu u tim ustanovama.

D. Đuretek

Želite prijaviti greške?

Još iz kategorije