Katastrofične prognoze kako će Hrvatska ove godine oskudijevati u pšenici, popravila je kiša, pa se ove godine očekuje i 150.000 tona pšenice viška, kazao je ministar poljoprivrede Tihomir Jakovina, čije ministarstvo za žetvu 2012., koja počinje za nekoliko tjedana, predviđa prosječan urod od 4,7 tona po hektaru. S oko 162.000 hektara oranica ratari će požeti 60 tisuća tona sjemenske i 660.000 tona merkantilne pšenice. Nivo zaliha iz lanjske godine je 82.000 tona, a ukupne hrvatske potrebe su oko 550.000 tona, rekao je najavivši kako se u srijedu u ministarstvu sastaje i povjerenstvo za žitarice proizvođača, otkupljivača, agronoma i Žitozajednice.
Kad će isplatiti poticaje
Cijene ne određuje ministar, nego tržište – poručio je unaprijed, svjestan kako sa svakom žetvom stignu (ne)realni zahtjevi i opasnost od seljačkih nemira. No, trenutačno je, tvrde u Hrvatskoj poljoprivrednoj komori, puno važnije kad će ministar seljacima isplatiti još 1,2 milijarde kuna poticaja za 2011., koje je zakonski obvezan do kraja lipnja. Sa svime se u poljoprivredi može na neki način kalkulirati, jedino ne sa žetvom, kažu u HPK te se nadaju kako će ratarima poticaji doći na vrijeme za plavi dizel i ostale troškove te da će konačno zaživjeti skladišnica i veći broj licenciranih silosa. – Od HBOR-a ćemo tražiti da seljacima na uskladištenu pšenicu omogući kredite s 1-2 posto kamata kako bi mogli dići predujam, podmiriti troškove i prodati je kad to njima bude najviše odgovaralo, a ne kad je najjeftinija – kaže čelnik HPK Matija Brlošić, ističući kako se ovih dana kalkulira i s milijun tona uroda, u što on ne vjeruje. No kako je riječ o biljnoj, a ne o industrijskoj proizvodnji, i 10 tona po hektaru nakon nekoliko sati može biti nula tona, upozorio je Brlošić. Komora, tvrdi on, ima informacije kako će određene tvrtke otkupljivati gotovo sav višak uroda, a struka, odnosno savjetodavna služba, izračunala je da su troškovi ovogodišnje pšenice 1,34 kune po kilogramu da bi seljak bio na nuli te će im u formiranju ovogodišnje cijene baza biti trenutačna cijena u zemljama u okruženju, oko 1,50 kuna.
Manja cijena od lanjske
Prema riječima ministra Jakovine, trenutačne cijene u Hrvatskoj su između 1,20 i 1,30 kuna, a terminalne cijene na burzi i Budimpešti 1,38, odnosno 1,57 kuna u Parizu. Iako se nagađa da bi zbog bolje žetve od prošlogodišnje seljaci ove godine mogli dobiti manje od lanjskih 1,35 kuna za kilogram (a uvjetovali su 1,60 kn/kg), u Žitozajednici, čije članice drže oko 80 posto mlinarskog i pekarskog tržišta u RH, ne žele ishitreno izlaziti s prognozama i cijenama.
– Čekamo da vidimo što će se dogoditi. Najave žetve su dobre, a nakon sastanka povjerenstva u srijedu znat ćemo puno više – rekla je direktorica Žitozajednice Nada Barišić.
Manje rada oko duhana, već oko pšenice. Zanimljivo. Da ne živim na selu, možda bih i preskočio ovaj komentar. :)