Vodno bogatstvo koje je na raspolaganju javnom poduzeću Koprivničke vode - vodocrpilište Lipovac, s godišnjim kapacitetom od 6,3 milijuna kubičnih metara najkvalitetnije pitke vode (koprivničko građanstvo i industrija potroše oko 2,5 milijuna “kubika”) - još leži poluiskorišteno, a ideju direktora Josipa Pobija da se voda flašira i plasira u maloprodaji propala je.
Ništa od posla
Vodocrpilište je otvoreno 2011. godine uz velike planove. Namjera je bila, s jedne strane, da se njome opskrbljuje čitava Koprivničko-križevačka županija, ali i Bjelovarsko-bilogorska, koja je deficitarna u vlastitim izvorima.
Protiv toga ustala su komunalna poduzeća iz Križevaca i Đurđevca, a u sve se umiješala politika, pa Koprivničke vode nisu uspjele postati jedinim distributerom u županiji. Za opskrbljivanje bjelovarskog područja, pak, još nisu izgrađeni magistralni vodovodi.
S druge strane, Pobijev tim bio je ishodio rješenje Ministarstva popljoprivrede o tome da je voda iz Lipovca iznimno kvalitetna prirodna izvorska voda, a već joj je nadjenuo i komercijalno ime “Leda”.
Ipak, Koprivničke vode nisu imale snage da same investiraju u punionicu. U traženju partnera sredinom prošle godine prekinuo ih je novi Zakon o vodama zabranivši javnim isporučiteljima vodnih usluga prodaju vode na tržištu kao stolne.
- Vodocrpilište Lipovac od strane Hrvatskih voda definirano je kao vodocrpilište od strateškog interesa Hrvatske.
Rezerva
Dva zdenca dubine od 130 metara nalaze se u sklopu zapadnog dravskog aluvija, koji se proteže od Varaždina do Virovitice. Tom se vodom trenutačno opskrbljuje južna zona uslužnog područja Koprivničkih voda te područje Novigrada Podravskog. Usto, Lipovac ima namjenu rezervnog crpilišta za Koprivničke vode - veli Pobi.
Domeće kako će se vodom iz tog ogromnog bazena opskrbljivati i područje susjednih većih gradova, ali tek kad se za to steknu tehnički uvjeti.
A “Leda”? Pobi nije želio otkriti traže li Koprivničke vode u novim zakonskim okvirima mogućnost da vodu prodaju onome tko bi je pustio u maloprodaju.