Kupili ste stan u novogradnji ili podižete kuću. Želite znati kako će vam budući dom izgledati pa na nos stavljate virtualne naočale i pomoću njih šećete se prostorijama, promatrate vidik kroz prozor i namještate interijer baš onako kako vam odgovara.
– Možete, primjerice, birati između kutne garniture ili sofe u zelenoj, sivoj ili nekoj drugoj varijanti – tako Andro Mikulić i Dominik Gleich opisuju svoju ideju za startup Double Lens, jedan od njih 18 koliko ih se natječe ove sezone u programu Startup Factory. Natjecanje je to poduzetnika početnika u organizaciji Zagrebačkog inovacijskog centra (ZICER) na Velesajmu, a traje do 27. studenoga, kada će biti odabrano šest najboljih timova koji će među sobom podijeliti milijun kuna.
Robot osobni bankar...
Jedan od dvojca iz Double Lensa, Andro Mikulić, još studira na zagrebačkom Fakultetu elektrotehnike i računarstva, a student je i Mario Ljubičić, koji s bratićem i prezimenjakom Ivanom predstavlja startup EM-Mobile. Mario se lani proslavio električnim automobilom izrađenim od Golfa, Yuga, starih televizora i radija, a ove je godine s bratićem u konkurenciji Startup Factoryja s projektom kakav, kaže, još nitko nije vidio: električnim biciklom koji govori i sam vodi u turističke ture. Jednom kad sjedne na bicikl, objašnjavaju Ljubičići, korisnik može odabrati želi li istražiti povijest kraja, ispitati lokalnu gastronomsku ponudu ili jednostavno uživati u slobodnoj vožnji kroz prirodu. Dovoljan je jedan klik na zaslonu pričvršćenom uz bicikl i avantura može početi.
— Kaciga koju nosite na glavi navigira vas kroz niz turističkih lokacija dok vam glas iz nje pritom objašnjava što se oko vas nalazi, a sve možete personalizirati prema vlastitim interesima. Kaciga služi i kao GPS sustav te “handsfree” slušalica – objašnjava 22-godišnji Mario Ljubičić, koji studira elektrotehniku u Dubrovniku. On je izradio bicikl i kacigu, a bratića je zadužio za programiranje softvera.
I dok Double Lens nudi pomoć oko vizualne predodžbe budućeg doma, a bickl koji je turistički vodič služi za razonodu, startup Ekono ima zadatak asistirati pri balansiranju tekućeg računa. Chatbox aplikaciju koja služi kao virtualni osobni bankar i financijski savjetnik osmislila je Nevenka Erak Comaj zajedno sa suprugom i partnericom. Aplikacija bi, objašnjava, imala razgovornog robota koji bi korisniku odgovarao na pitanja, vodio evidenciju potrošnje novca i prema tome predlagao daljnje korake u raspolaganju sredstvima na bankovnom računu.
– Korisnici će omogućiti pristup privatnim bankovnim podacima, a aplikacija bi na temelju onoga što vidi mogla napraviti analizu i dati koristan savjet, poput toga da je vrijeme za ulaganje u kratkoročnu štednju ili, s druge strane, da je vrijeme da se počne više paziti koliko se troši – objašnjava Erak Comaj.
Kako bi korisnici što više naučili o pametnom upravljanju novcem, aplikacija bi uključivala i kratke tečajeve i kvizove iz područja financijske pismenosti.
...ili nogometni trener
Edukacija je ove godine među startupovcima očigledno u modi jer je savjetovanje i u fokusu Hypergole, koja malim poduzetnicima nudi korak po korak pomoć u marketingu, a tim Mundus razvija pametnu društvenu igru koja je zapravo platforma za učenje u školama. No, ima i ideja koje bi, primjerice, bile korisne poljoprivrednicima, poput one tima A-Sap koji stvara dijagnostičke modele tuče ili pak sportašima, kao što je Probot, sprava za treniranje slobodnih udaraca u nogometu.
koja glupost...