Prostor u samom središtu grada, u Praškoj 5, novoosnovana udruga Klub Milana Bandića unajmila je za 1000 kuna mjesečno, uvećano za PDV. S obzirom na lokaciju, razloge vrlo povoljnog najma pokušali smo doznati od Tina Sentića, direktora Generalturist Razvoja, vlasnika prostora, no do njega nikako nismo uspjeli doći. Poslovni prostori u blizini Praške 5 nemjerljivo su skuplji pa i stanovi koji se sve češće unajmljuju za poslovne djelatnosti.
Većina vlasništvo Grada
Anica Rogina iz agencije za nekretnine "Sanus Ignis" tvrdi da je potražnja za prostorima u središtu grada od kraja 2014. porasla. No, najčešće najmoprimci za svoje stanove biraju stambene prostore jer su nekoliko puta jeftiniji od poslovnih.
– Čini mi se da se nazire oporavak jer je narasla potražnja. Uglavnom se traže uredi za tvrtke uslužnih djelatnosti, prostori za fitnes, jogu i ostale treninge, ordinacije, čak i frizerske salone. Velika je potražnja za uličnim lokalima kojih manjka jer ih je većina u vlasništvu Grada koji za njih raspisuje natječaj pa ljudi uzimaju stanove u prizemlju ili na prvom katu koji gledaju na ulicu – objasnila je A. Rogina.
Ovisno o uređenosti prostora, stanovi se kreću od pet do 10 eura po metru četvornom, dok su poslovni prostori 20-30 eura po kvadratu. Pretražujući, pak, poslovne prostore na području Donjega grada u oglasnicima, cijene se kreću od pet do 15 eura, što znači da vlasnici uglavnom stanove daju kao poslovne prostore.
– Primjerice, imamo prostor u Ilici za 50 eura po metru četvornom i stoji prazan već godinu dana – kaže Rogina ističući da su cijene 30 do 40 posto niže nego prije pet godina, a oko 10 posto u odnosu na lani.
Mario Švarc iz Impuls nekretnina kaže da je najmoprimcima isplativije uzeti stanove jer, osim što su jeftiniji, jeftinije su i režije. Također, s obzirom na to da je većina dobrih poslovnih lokala u vlasništvu Grada, oni su derutni i traže ulaganje i vrijeme da se prođe natječaj, a najmoprimci ga ne mogu, nakon što ga urede, tek tako otkazati ako im posao koji su pokrenuli propadne.
Napominje i da je gospodarska kriza srušila cijenu nekretnina pa je, primjerice, poslovni prostor od 170 kvadrata na Trgu žrtava fašizma, koji je vlasnik ranije iznajmljivao za 4000 eura mjesečno, sad iznajmljen za 2000 eura.
Različite cijene
Grad Zagreb, inače, propisuje najniže iznose za iznajmljivanje svojih prostora, a ovise o djelatnosti koja će u njima biti. Prostore iznajmljuje putem natječaja i bira najveću ponuđenu cijenu. Najskuplja početna cijena je za ugostiteljstvo. U samom središtu grada kvadrat lokala do 50 kvadrata je 14 eura. Ako je lokal između 50 i 200 kvadrata, cijena je 5,6 eura, a ako je veći od 200 kvadrata cijena je tri eura po kvadratu. Jeftiniji su prostori za trgovine: 11 eura za prostor do 50 kvadrata, 4,5 eura za 50-200 kvadrata, a 2,2 eura za veće od 200 kvadrata. Najpovoljnije prolaze uredske djelatnosti – cijena prostora do 50 kvadrata je 8,3 eura po kvadratu, lokal od 50 do 200 kvadrata je 3,3 eura, a prostori veći od 200 kvadrata su 1,7 euro po kvadratu.
Ovo stanje u Zagrebu je uzrokovano vladavinom jednoumlja. U Zagrebu kao lokalnoj upravi tj gradu već sedamdesetak godina vlada jedna te ista partija. Sukob interesa između poduzetništva grada u odnosu na privatno namjerno se previđa ,a stvara se gigantska upravava koja vlada svim objektima pa do najsitnijih sporednih stvari koje čovjeka ćine čovjekom. Zagreb je licemjeran grad što se tiće morala što se vidi iz njegovog političkog i ekonomskog dosega. Grad koji bi trebao biti predvodnik privrede ostao je kočnica Hrvatske.