Pirati, mege, pakleni udari, gromovi, magnumi, megatroni... Od danas je ponovno dopušteno korištenje raznih pirotehničkih čudesa, a pucnjevi, udari te eksplozije i zagrebačkim će ulicama smjeti odzvanjati sve do Nove godine.
Zakon o eksplozivnim tvarima dopušta, naime, da građani od 27. prosinca do 1. siječnja koriste pirotehnička sredstva II. i III. razreda koja su inače zabranjena, a u koja se ubrajaju petarde, rakete, vatrometi...
– Počeli smo ih prodavati 15. prosinca, otkad nam zakon to i dopušta. Pravi ljubitelji pirotehnike odmah su pohrlili u dućane, no ipak se najveća gužva očekuje ovog tjedna – rekao je Tomislav Kolak, prodavač pirotehnike. I dok neki u kupnju dolaze s popisom koji su tjednima pripremali i točno znaju što žele, većina ipak traži njegov savjet.
Koliko će jako puknuti, koje boje prasak ispušta, je li sigurno?... samo su neka od pitanja koja građane zanimaju. U dućan najčešće dolaze cijele obitelji, a Zagrepčani će na kupnju potrošiti od desetak kuna, koliko stoje najmanji paketi petardi i prskalica, do nekoliko tisuća kuna, koliko treba izdvojiti za najveće pakete vatrometa.
– Nekad se susjedi skupe, zajedno kupe veliki paket vatrometa, pa se cijeli kvart okupi i imaju pravu feštu – govori Tomislav Kolak koji i sam voli vatromet, no u njemu neće uživati. Budući da se pirotehnika može prodavati samo dva dana u godini, trgovine će raditi non-stop, pa tako i na Staru i Novu godinu.
A kako je 1. siječnja zadnji dan kada se smije prodavati, ali i koristiti, u dućanima je taj dan na snazi rasprodaja te je cijeli asortiman snižen. I dok je dio građana jedva dočekao pucačinu, zbog čega proizvođači i prodavači trljaju ruke, drugi bježe od pirotehnike.
Tako je skupina građana na društvenim mrežama čak pokrenula inicijativu “Ne bacajte petarde. Bacajte kobase“. Željeli su na taj način skrenuti pozornost na opasnost od pirotehničkih sredstava te na činjenicu da ona jako plaše pse.
A na opasnost svake godine upozorava i policija koja već tradicionalno provodi akciju “Mir i dobro” s ciljem sprječavanja stradavanja osoba i oštećenja imovine. Lani je, naime, ozlijeđeno ukupno 58 ljudi, od kojih njih 24 teško.
Jedna je osoba teško stradala i na samom dočeku Nove godine na Trgu bana Jelačića. Upravo se ta večer kada je slavlje na vrhuncu smatra i najopasnijom. Dobra je vijest da zasad nije bilo većih incidenata iako su dosadašnjih godina građani teško odoljeli petardama i za Božić. Ipak, policija na oprez poziva i dalje, posebno u idućih “kritičnih“ tjedan dana.
>> Petarda ozlijedila dijete (12) u Đakovu
Zašto van grada ne naprave nekakav poligon di se ti degenerici mogu ispucat? Na nekoj ledini pa da srčani bolesnici i kućni ljubimci mogu preživjeti taj tjedan.