TOPOLOVAC Naselje između gradskog središta, industrijske zone i odlagališta otpada, još očekuje poželjnije uvjete za život

Život između želja, industrije i odlagališta

21.04.2009.
u 17:14

Oko tisuću stanovnika Topolovca, nekad velikog vlastelinskog imanja, potom snažnog općinskog središta, a danas najvećeg sisačkog prigradskog naselja, svoju budućnost vidi u urbaniziranom, čistom i za život poželjnom naselju.

Smećari veliki problem
Međutim, blizina gradskog odlagališta komunalnog otpada Goričica i industrijskih postrojenja na drugoj savskoj obali takve će želje još neko vrijeme odgoditi. Desetljeća nebrige i zapuštenosti ostavila su tragove. Tek je u posljednje vrijeme gradska vlast počela ulagati u komunalnu infrastrukturu, kako bi barem djelomično nadoknadila hendikep zbog blizine odlagališta.

– Za nas bi trajno rješenje bilo izgradnja nove prilazne ceste odlagalištu. Otkad je odlagalište sanirano, njegov se utjecaj znatno manje osjeća. Jedini su nam problem kamioni smećari koji prolaze dijelom naselja – kaže gradski vijećnik Marijan Smernić.

Međutim, Mato Dragić, čija je kuća u Goričici najbliža odlagalištu, na udaru je prašine, buke i neugodna mirisa s odlagališta i rafinerijskih postrojenja. Kaže kako je Topolovac nekad bio čist i miran kraj, ali industrija, odlagalište i most Crnac donijeli su nespokoj.

Predsjednik Vijeća Mjesnog odbora Tihomir Domazetović izražava zadovoljstvo pomacima ostvarenim u proteklom razdoblju. Sagrađeni nogostup u dvije ulice, obnovljena kapelica, uređeni sportski park te spomen-obilježje poginulim braniteljima promijenili su sliku Topolovca.

U planu su izgradnja novog vatrogasnog spremišta, igrališta za male sportove i rekonstrukcija niskonaponske mreže. Žale se Topolovčani i na javnu rasvjetu, te loše stanje cesta, posebice županijske ceste kroz naselje. Od većih projekata spominju plinofikaciju i izgradnju kanalizacijske mreže, pri čemu očekuju financijsku potporu Grada Siska.

Upitna sudbina Marofa
Poseban je problem zaštita i obnova objekata koji su kao spomenici kulture pod zaštitom. To se ponajprije odnosi na tzv. Marof, golemo vlastelinsko imanje obitelji Keglević, koje je sada u privatnim rukama. Planovi obnove postoje, ali je riječ o golemim ulaganjima.

Želite prijaviti greške?